A tranzakciós adó nagy részét áthárítják a bankok
Ha újabb előírás nem mond ennek ellent, a bankszektor képes lesz a tranzakciós adó legalább 90 százalékát áthárítani az ügyfelekre - mondta Harmati László, az FHB vezérigazgatója a rendezvényen. Ha azonban bármilyen adót kivetnek a fizetési tranzakcióra, egyidejűleg el kell tántorítani az ügyfeleket a készpénzhasználattól - vélte. Harmati szerint az új árfolyamgát rendszere a köztisztviselők esetében lassan indult el, ebből azonban még nem kell messzemenő következtetéseket levonni. Szerinte akkor elfogadható az árfolyamgát eredményessége, ha eléri az 50 százalékot a belépők aránya. Nem szabad elfelejteni, hogy bizonyos árfolyam fölött az állam egy az egyben állja a terheket: ez egy ingyenes biztosítás.
Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank vezérigazgatója szerint a kormány effektíve nem szegte meg a bankok és a kormány decemberi megállapodását, hisz nem fogadott el ezzel ellentétes jogszabályt, a tranzakciós adóval kapcsolatban azonban további egyeztetésre van szükség. A tárgyalóasztalnál beszéljük végig, hogy a korábban meghatározott szintre csökkenjen a bankszektor adóterhelése - javasolta Gyuris. Mivel egy januárban életbe lépő törvénytervezetről van szó, az alapok újragondolására is van lehetőség - tette hozzá. Az árfolyamgáttal kapcsolatban azt mondta: hihetetlenül passzív, befelé forduló a lakosság magatartása, amiben a korábbi csodavárás is szerepet játszik, ezért kicsi egyelőre a részvételi igény az ügyfelek részéről. Úgy vélte: a meglévő eszközrendszer a devizahitelek problémájának döntő részét kezeli, ha azonban ez nem sikerülne, 2013-tól már nehezebb lenne megtenni. Gyuris elmondta: 50 százalék és 70 százalék közötti részvételi arányra számít az árfolyamgát rendszerében.
Király Júlia szerint nagyon nem mindegy, milyen formában kerül bevezetésre a tranzakciós adó. A decemberi megállapodást erőteljesen sértő megvalósítás nagyon negatív hatással lenne a hitelezésre. Csakis olyan megoldás kerülhet bevezetésre, amely nem sérti a megállapodást, és úgy kell bevezetni, hogy minél kisebb legyen a torzító hatása (széles adóalap, kis adókulcs). A készpénzhasználat további terjedése a fekete és szürke gazdaság bővülésével járna együtt, ezért korlátozni kell - mondta Király Júlia. Az MNB alelnöke szerint ha racionálisan dönt a lakosság, kizárólag azoknak nem éri meg belépni az árfolyamgát rendszerébe, akik már nagyon előrehaladott állapotban vannak a hitelükkel. Ezt alapul véve 90 százalék körüli lehet a részvételi arány. A konferencia hallgatóságának 51 százaléka szerint azonban nem éri el az 50 százalékot sem az arány - derült ki az erről szóló szavazásból.
Harmati László: van kiút a lakáspiacon
Cáfolta azokat a vélekedéseket Harmati László, az FHB vezérigazgatója, miszerint a reál hitelkamatok magasak nemzetközi összehasonlításban. Szerinte téves állítás, hogy túlárazottak lennének Magyarországon a hitelek, inkább fair árazásról beszélhetünk - mondta. Az építőiparról azt mondta: Európa nagy részén procikikus, a lakásépítési ágazat viszont még erőteljesebb prociklikusságot mutat. 2009-ben a válság kitörése után a lakáspiacok is visszaestek, 2010 óta a lábra kapó konjuktúra húzza a lakásárakat is, de lassú a kilábalás. A konjuktúra ágban az árak merevsége jellemző, de nő az egyes országok közötti eltérés is.
Tavaly a hazai lakáspiacon a második félévben történt nagyobb árcsökkenés, az FHB elemzése szerint ez leginkább a végtörlesztés miatt alakult így. Három éve hibernált a lakáspiac, és nem pozitív a jövőkép sem. 2011-ben csak a végtörlesztés miatt nem alakult ki az adásvételek számában mélypont. Magyarországon 90 százalék fölötti a tulajdonolt lakások aránya, ezért a használt lakáspiac fellendülése nélkül nem várható a lakásépítések fellendülése sem. Tavaly 12 655 új lakást adtak át, Budapesten mindössze 3192-t. Az idei év első negyedév további visszaesést mutat. A professzionális kivitelezők aránya a nyolc évvel ezelőtti szintre süllyedt. Az építések radikális visszaesésére azonban nem lehet számítani, a legutóbbi 3 negyedévben már kisimított trendet mutat a kínálat.
Az FHB prognózisa szerint stagnálás várható a lakáspiacon, amit a hitelfedezetek értékesítése is befolyásol. Az új lakások kínálata kis mértékben tovább eshet, az engedélyek számát a támogatási program 2012 második felében azonban már növelheti. Nagyon úgy látszik, hogy eszköztelenek vagyunk, és nincsenek csodaszerek - mondta Harmati. Szerinte vannak azonban kiutak, például:
- egy fiskálisan fenntartható, méltányos, kiszámítható és hatásos állami beavatkozás
- az állami beavatkozásnak a használt lakások piacát is érintenie kell
- az eladók és vásárlók közötti távolságot strukturáltabb információk segíthetik csökkenteni (pl. FHB Otthontérkép)
- az energiahatékonyság szempontjának növekedésével a felújítások előtérbe kerülnek.ű
A kamattámogatás a szocpol már létezik, de egyik sem működik - mondta Harmati. A kamattámogatással kapcsolatban azt monda, jó az alapmodell, csak a hozzá fűzött kamatplafonnal van baj, ami miatt nem élnek a lehetőséggel a bankok.
Király Júlia: tőkeerős a magyar bankszektor
Király Júlia fő megállapításai a bankszektorral kapcsolatban szinte megegyezett a tavalyival. Pedig sokat tettünk, hogy ne így legyen - állapította meg az MNB alelnöke. Az egyik legfontosabb változás, hogy a magyar bankszektor tőkeellátása ma jobb, mint egy évvel korábban, köszönhetően a tulajdonosi tőkeemeléseknek. Az elmúlt időszak legjelentősebb eseményének a 4,4 milliárd eurónyi hitelt eltüntető végtörlesztést és hatásait nevezte Király Júlia. Szerinte ezzel a legjobb ügyfeleket veszítette el a bankszektor, ráadásul a lakosság pénzügyi vagyona jelentősen csökkent. Az országkockázat emelkedése nagy részben a végtörlesztés miatt következett be, az árfolyam leértékelődött, a jegybank devizatartaléka 3 milliárd euróval csökkent.
A legnagyobb kockázat ma a drasztikus hitelszűke, azaz a hitelösszeomlás (credit crunch) kockázata. Nincs ennek pontos definíciója, és jelenleg még nem vagyunk itt. Lassú erodálódás zajlik, de egyelőre a hitelszűke nem rombolja a termelő kapacitásokat - mondta Király Júlia. Forráskiáramlás, swappiaci feszültségek, romló vállalati portfólió azonban megfigyelhető, a vállalati portfólió a régió minden országában nő már, Magyarországon azonban folyamatos a csökkenés. "Ez már nem Szibéria, hanem az Északi-sark közepe" - idézte egyik kollégáját Király Júlia.