A bizottság nem fűzött véleményt a jogszabályhoz, vagyis az elképzelés nem akadályozza az áruk szabad mozgását - tudta meg a lap brüsszeli forrásból.
Az értesítési eljárás - vagyis amikor a bizottság és a tagországok olyan tagállami jogszabályokat véleményeznek, melyek közvetlen hatással vannak az uniós közös piacműködésére is - lezárását úgy kell tekinteni, hogy az adott ország első körben eleget tett a kötelezettségének - közölték a lappal, de azt is hangsúlyozták, ez még nem jelenti, hogy a törvény automatikusan zöld utat kap.
Bár a bizottság végül vélemény nélkül átengedte a magyar jogszabálytervezetet, Németország és Görögország részletes véleményt fűzött hozzá, Csehország pedig kommentárt fogalmazott meg, így Magyarországnak messzemenően figyelembe kell vennie a javaslathoz fűzött észrevételeket, és jelentést kell benyújtania arról, hogyan képzeli el a részletes véleményekben elmondottak megvalósítását - fogalmazott a bizottság a Népszabadságnak. A tagállamnak ezt követően a végleges szöveget is el kell juttatnia Brüsszelbe.
Emellett - mint írják - a vonatkozó uniós irányelv is kitér rá: a most pénteken lezárult értesítési eljárásban csak általánosságban vizsgálták, hogy sérülnek-e a belső piac szabályai. Ugyanakkor a bizottság fenntartja a jogot, hogy később - a törvénytervezet elfogadása után, a végrehajtás során - kifogást emeljen, ha problémát lát, vagy akár kötelezettségszegési eljárást indíthat.
A parlament februárban fogadta volna el az úgynevezett trafiktörvényt, amely a dohánykereskedelem joga állami monopólium lenne, és az erre a célra létrehozott társaság koncessziós díjat szedne a dohányszakboltok (trafikok) hosszú távra szerződő üzemeltetőitől.
Az új szabályozás az értékesítési helyek számát radikálisan lecsökkentené: nem lehetne árulni dohánytermékeket vendéglátó- és szórakoztató-ipari helyeken, valamint 2000 négyzetmétermél nagyobb alapterületű áruházban. A szavazást végül az európai versenyjogra hivatkozva halasztották el a kormánypártok télen.