A Napi Gazdaság szerdai számának cikke
Lapunk információ szerint akár már a mai kormányülés döntést hozhat arról, hogy az eddig az Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez (NFÜ) tartozó irányító hatóságok a jövőben az adott programban illetékes minisztériumhoz kerülnek, tevékenységük integrálódik a minisztériumi szervezetbe, ami felgyorsíthatja a döntés-előkészítést és a döntéshozatalt. A megosztott gazdaságpolitikai irányítás megmarad, azaz mind az NFM-hez, mind az NGM-hez kerülnének át irányító hatóságok. Az NFÜ létszáma az átvett állomány miatt drasztikusan csökkenne, a szervezet a jövőben az EU-pénzek lehívásának közös területeit − jog, koordináció − vinné a jövőben a kisebb szervezettel.
Az átszervezésre azért van szükség, mert a hátralévő hónapokban közel 5000 milliárd forint támogatási összeg lehívását kell előkészíteni. Idén jó eséllyel 1000 milliárd forint lesz a lehívás, jövőre legkevesebb 1700 milliárd forint lehívással kell tervezni, hogy ne kelljen eltemetni az EU-s pénzekhez fűzött reményeket. A nyáron meglépett változtatás − a legfőbb döntési központot a Lázár János által vezetett Miniszterelnökséghez helyezték át − csak nagyon minimális eredményeket hozott, a további gyorsítás indokolt.
Már csak azért is, mert a 2014−2020-as ciklus pénzeinek allokálásával kapcsolatban már csak alig kilenc hónapja van a kormányzatnak, hogy végigvigye azt a társadalmi, szakmapolitikai vitát, amelynek révén szeptemberben lejelenthetjük Brüsszelnek a magyar programokat. Külön jelentőséggel bír ez az egyeztetés annak fényében, hogy hírek szerint a kormány már 2013. negyedik negyedévében meg akarja hirdetni a 2014-től érvényes GOP-os gazdaságfejlesztési programokat, mivel a társaságok által nagyon kedvelt, célzottan vállalkozásfejlesztési keret a most futó pályázatok esetében már lényegében teljesen kimerült.