Wolfgang Waldner a kerekasztal-beszélgetésen hangsúlyozta, hogy Magyarország nagyon fontos ország Ausztria számára, az osztrák kormány ezért szoros figyelemmel kíséri a szomszédos ország történéseit. "Meg kell mondanom, hogy osztjuk európai barátaink, az európai kormányok aggodalmait, és támogatjuk a kötelezettségszegési eljárásokat" - mondta. Kijelentette egyúttal azt is, hogy Bécs párbeszédre és közös megoldásra törekszik, kétoldalú és uniós keretben is.

Az államtitkár az eddigi magyar jelzések alapján nem számol uniós szankciókkal, és bízik benne, hogy sikerül megoldást találni.

Waldner beszámolt arról, hogy az elmúlt hónapokban számos osztrák-magyar találkozó zajlott. Elmondta azt is, hogy pénteken Michael Spindelegger osztrák alkancellár Budapestre utazik, ahol Orbán Viktor miniszterelnökkel és Martonyi János külügyminiszterrel találkozik.

Erhard Busek, a konzervatív Osztrák Néppárt volt politikusa, egykori alkancellár úgy vélekedett, az osztrák diplomácia törekvései ellenére döntő kérdésekben még nem született eredmény. A helyzet az osztrák vállalatok szemszögéből egyelőre nem javult, éppen ellenkezőleg - mondta az MTI beszámolója szerint. A volt politikus szerint a helyzeten segíthetne a magyar kormány álláspontjának bemutatása és "sok párbeszéd".

Az Európai Parlament sikere Busek szerint, hogy legalábbis a nyilatkozatok szintjén elérte, hogy ez a párbeszéd megvalósuljon. Busek annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az IMF-nek segítenie kell Magyarországon, az ellenkező eset "katasztrofális" volna. Kijelentette, nem tartja szerencsésnek Orbán Viktornak azt a kijelentését, miszerint a kormány "az erőnek, és nem az érveknek" enged. Elmondta, az volt a várakozása az Orbán-kormánnyal szemben, hogy "bölcsebb" gazdaságpolitikát folytat. Mint mondta, a jövőre nézve is ezt várja.

A vita résztvevői egyetértettek abban, hogy ha az unió a várakozásaikkal ellentétben mégis szankciókról döntene, ezek nem érnék el azt az eredményt, ami a céljuk volna.