Ki fogjuk takarítani a magyar piacról azokat a cégeket, amelyek hamisított vagy nem megfelelő eredetmegjelölésű terméket hoznak forgalomba - közölte Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a nagybani piacokon társhatósági együttműködéssel végzett ellenőrzések tapasztalatait összegző sajtótájékoztatón. Mint mondta, az eddigi tapasztalatok alapján sok olyan nagykereskedő és viszonteladó tevékenykedik az országban, akik a külföldről behozott árut átcímkézik, majd magyarként árusítják.
Ezért az államtitkár kérte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) bevetési főigazgatóságától, illetve az országos rendőrfőkapitánytól, hogy októbertől fokozottan ellenőrizzék a Lengyelországból érkező zöldség- és gyümölcsszállítmányokat, kifejezetten a végfelhasználási pontoknál.
Budai arról is beszámolt, hogy nemrégiben ötvenhat tonna kétes eredetű zöldséget foglaltak le a hatóságok a Józsai Tész Szövetkezet vecsési telephelyén. A NAV és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közös akciója során szeptember 17-én átfogó ellenőrzést tartottak a telephelyen. Az okmányok alapján az áru Lengyelországból, a nyíregyházi Green Plusz Trade Kft. részére érkezett, amely uniós tagállamokból importál zöldséget és gyümölcsöt. A cég a terméket továbbértékesítette a Józsai Tész számára, amely azután azt magyar termékként adta el az Auchan és az Aldi számára.
Az ellenőrzés során a Nébih és a NAV munkatársai összesen 56 tonna sárgarépáról, illetve hagymáról állapították meg, hogy nem található rajtuk az eredetmegjelölés, de a mennyiség egy részét már át is címkézték. "Ekkora mennyiség szervezett rendszert tételez föl" - fűzte hozzá az államtitkár, aki szerint a nagybani piacok augusztusban indult ellenőrzései során sok gyanús cég neve merült fel, s ezért kimondható, hogy maffiaszerű hálózat működik.
A két áruházláncot az átcímkézésről az államtitkár írásban tájékoztatta, amelyek ezt követően azonnal felmondták a szerződést a Józsai Tésszel. Ezen túlmenően várhatóan mintegy 9 millió forintos bírságot szab ki a Nébih a szövetkezetre. A célzott ellenőrzések keretében az összes nagyobb áruházláncnál vizsgálni fogjuk a zöldségek és gyümölcsök eredetét, nyomon követhetőségét - tette hozzá Helik Ferenc, a Nébih főállatorvosa.