A portál ez a két említés épp az utóbbi két hónapban esett meg, amikor előbb 68 milliárd, aztán 11 milliárd forint állampapírt vásároltak.
Ez több, mint a fele a szeptemberben és októberben a "mezei" állampolgároknak összesen eladott 131 milliárd forintnyi magyar állampapírnak. Sőt, ez a gyorsan fúvódó lakossági államkötvénytulajdon teljes idei növekedésének is több mint a tizede.
Az ÁKK a 444.hu kérdésekre adott válaszában elmondta: nyáron átalakították az állampapírok forgalmazását. Korábban kamatozó kincstárjegyet (kkj) bárki vehetett, prémium magyar államkötvényeket (pmák) pedig megkötés nélkül bármilyen magánszemély. Azóta egységesítették a rendszert, ami után a bónusz magyar államkötvényt, kkj-t és pmákot ugyanúgy csak magyar és külföldi magánszemélyek és non-profit szervezetek vehetnek. És csak azóta követik a számokat, tehát csak szeptember óta lehet ismerni a nonprofit szervezetek vásárlásait. (Az ÁKK szerint meg akarták ezzel előzni, hogy nagybefektetők vegyenek kkj-t olyan időszakokban, amikor annak előnyösebbek voltak a hozamai a befektetőknek szánt államkötvényeknél.)
Az online lap úgy véli, hogy valószínűleg a jegybank idén létrehozott alapítványai veszik az az államkötvényeket. A Pallasz Athéné alapítványok összesen már 220 milliárd forint alaptőkét kaptak, hogy olyan értékpapírokat vásároljanak belőle, amilyeneket csak akarnak - majd az éves hozamból gazdálkodjanak.
Május óta nincs felügyelőbizottsága az MNB-nek. Új testületet a kormánypárti frakciónak kellene kijelölnie.