A munkaerő csábítás egyre féktelenebb, az orvosmigráció minden ellenkező híresztelés dacára nem csökken - sorolta a küldöttgyűlés megállapításait Éger István. Hozzátette, nem érdemes számháborúba bocsátkozni ezzel kapcsolatban, a trend nem változik, az itthon maradók terhelése pedig egyre nő.  A személyzeti minimumfeltételek biztosítása az intézmények jelentős részében mára már lehetetlen. Mindennek pedig a beteg látja nem egyszer jóvátehetetlen kárát. A probléma súlyosságára utalva megjegyezte, a napokban egyeztetnek egy vidéki kórházban, ahol az egész kollektíva a fontolgatja a tevékenység feladását.

Éger szerint amennyiben nem lesz jelentős javulás, a kivándorlás jelentős növekedésével kell számolni, amit a gazdagabb európai országok egyre erősebb toborzó kampányai csak erősítenek.  A szakképzett munkaerő megtartásához kiszámíthatóság, biztos megélhetést garantáló, törvényben rögzített életpályára van szükség - hangsúlyozta.

Ennyiből nem lehet és nem is tudják fenntartani az ellátást

Az egészségügyi ráfordítások összege reálértéken és a GDP arányában hazai és európai viszonylatban példátlan mértékben csökkent, mára alig 4 százalék körüli, amiből az egészségügyet nem lehet működtet, és nem is tudják működtetni - fogalmazott a MOK elnöke. A kórházi adósságállományról szólva kiemelte, hiába kerültek egységes irányítás alá a kórházak, a permanensen alulfinanszírozott, és a valós egészségügyi szükségleteket figyelmen kívül hagyó állapotuk okán adósságállományuk újabb és újabb rekordokat döntöget. Az ágazati amortizáció tudatos mellőzését a költségtényezők közül pedig közgazdasági abszurdumnak nevezte.

A várólistákat nem sikerült csökkenteni, sőt egyre gyakrabban szembesülnek az orvosok a diagnosztikai és a kifejezetten életet védő beavatkozások korlátjával is - sorolta az ágazat nehézségeit a kamara elnöke. Mint kifejtette, ma már van, hogy több időt tölt a saját páciensei megfelelő helyre és megfelelő időben való elhelyezésével, mint a gyógyításukkal.

Alapellátás nélkül ez vár a népegészségügyi programokra

Éger rámutatott, elmaradt az alapellátás megígért megerősítése is. Két év alatt 10 százalékkal emelték a praxisok javadalmazását, holott a MOK már hét éve felhívta a figyelmet arra, hogy a biztonságos és a járó- és fekvőbeteg ellátást érdemben tehermentesíteni képes alapellátásban  100 százalékkal kell emelni a finanszírozást. Hadra fogható ellátás híján pedig a meghirdetett  népegészségügyi programok végrehajthatatlanok maradnak -  jegyezte meg Éger. Magára hagyták a több gazda közt vergődő foglalkozás-egészségügyet is, amely óriási kiaknázatlan értéket hordoz.

A MOK elnöke ismertette a küldöttgyűlés felhívását, amelyben Magyarország jelen és jövőbeli kormányait haladéktalan szemléletváltásra  szólítják fel az egészségügy megmentése, nemzetstratégiai jelentőségének elismertetése és az ehhez nélkülözhetetlen nagyságrenddel magasabb források biztosítása érdekében.