Az Orbán-kormány nyilatkozataiból még mindig nem ismertek a konkrét elképzelések arra vonatkozóan, hogy a szociális üdültetést milyen formában, milyen módon és milyen forrásból oldják meg a jövőben - véli az MSZP. Így a szocialisták szerint jelenleg az üdülési csekk rendszerének megszűnte után nem biztosított a kisnyugdíjasok, az alacsony jövedelmű, többgyermekes munkavállalók, a szakmunkástanulók és a fogyatékkal élők kedvezményes üdültetése.
Az Orbán-kormány 2011. október 1-jétől megszünteti az üdülési csekk adókedvezményét, tehát megkezdődik a kivezetése a piacról. A helyére lépő Széchenyi pihenő kártya (SZÉP) szűkebb körű szolgáltatásokra és csak a szálláshely igénybevételével együtt használható fel. A kettő között gazdasági értelemben is nagyságrendnyi a különbség - írta közleményében Pál Béla, a sport- és turizmusbizottság MSZP-s tagja.
Véleménye szerint az üdülési csekk rendszere az utóbbi években beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen a belföldi turizmus motorjává vált, és az utóbbi két évben az évente csaknem 50 milliárd forint értékű csekket 13,5 ezer elfogadóhelyen lehetett beváltani. Ez növelte a fogyasztást, fehérítette a gazdaságot, csökkentette a munkanélküliséget, növelte a vállalkozások nyereségét és a helyi önkormányzatok bevételét is, jelentős részben bővítette a belföldi turizmusban résztvevők körét.
Mindezen kedvező hatások mellett a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány eredményéből 2003 és 2010 között 28 milliárd forint jutott a kisnyugdíjasok, az alacsony jövedelmű, többgyermekes munkavállalók, a szakmunkástanulók és a fogyatékkal élők üdültetésének támogatására - ez a hét év alatt közel egymillió fő részére tette lehetővé ezt a támogatási formát, illetve annak igénybevételét. Tavaly 130 ezer rászorulónak juttatott az alapítvány kedvezményes üdülési csekket.
Az üdülésicsekk-rendszer megszűnésével, a helyére lépő SZÉP-kártya az eddig megismert szabályozás szerint nem biztosítja azt, hogy az aktív korú munkavállalókon túl a kisnyugdíjasok, a szakmunkástanulók, a fogyatékkal élők is részesülhessenek a kártya által nyújtott kedvezményben - véli az MSZP-s politikus. Emellett úgy látja, hogy a SZÉP nem biztosítja annak feltételeit sem, hogy ugyanez a kör - tehát az alacsony jövedelműek, a többgyermekes munkavállalók - valamilyen kiemelt figyelmet vagy garanciát kapjon arra, hogy ugyanúgy részesülnek kedvezményes üdülési csekk-szolgáltatásban vagy kedvezményes SZÉP-kártya szolgáltatásban, mint ahogy ez az elmúlt években történt.
Mindezek miatt a szocialista párt felszólítja a kormányt, hogy a jövőben is teremtse meg annak a feltételeit, hogy az alacsony jövedelmű, többgyermekes munkavállalók, a szakmunkástanulók és a fogyatékkal élők is részesülhessenek kedvezményes, kiemelt támogatásban az üdüléshez, pihenéshez, egészségmegőrzéshez, ahogy mindez az előző években megvalósult - olvasható a közleményben.