A kisadózó vállalkozók tételes adójáról (kata) szóló törvény módosítása ellen tartottak demonstrációt a Momentum szervezésében szerda este Budapesten, a Kossuth téren.
Gelencsér Ferenc, a párt elnöke a tüntetésen bejelentette, hogy rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezik a módosítások eltörlése érdekében. Ha pedig az Országgyűlés nem támogatja a kezdeményezést, akkor az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordul a párt. Egyúttal arra kérik Novák Katalin köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a törvénymódosítást, illetve kérjen normakontrollt az Ab-tól.
A pártelnök szerint a kormánypárti politikusok az elmúlt 12 évben "már elloptak mindent, ami mozdítható. Ám ez nem ez nem elég nekik, a jövőnket is el akarják lopni". A választások előtt azt hazudták, hogy ők tudják megvédeni az országot a háborútól és a válságtól, ám nemhogy megvédenék a magyarokat a válságtól, de pont ők idézik elő a válságot. Ugyanis, miközben 20 százalékkal drágulnak az élelmiszerek, a forint gyengülésével egekbe szökik az alapanyagok ára, a kormány ellehetetleníti a gazdaságot működtető vállalkozásokat. Ebben a helyzetben összefogva kell kiállnia a magyar társadalomnak, hiszen ez a hatalom csak az erőből ért - mondta Gelencsér Ferenc az MTI beszámolója szerint.
A törvénymódosítás célja a független kreatív ágazat visszaszorítása, a társadalom további szegregációja és újabb gyűlöletcsoportok kijelölése - mondta Tompa Andrea író.
A törvénymódosítás a feketegazdaság erősödését szolgálja, hiszen visszajöhet az az idő amikor az emberek egy kockás füzetben kénytelenek vezetni a bevételeiket. "Azt akarják, hogy legyetek bűnözők, ugyanolyanok, mint akik ezt a törvényt megszavazták" - fűzte hozzá Ésik Sándor ügyvéd.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a rendőrség oldalán azt közölte, hogy Kossuth térre bejelentett gyűlés 19 óra 8 perckor véget ért, a helyszínről távozó résztvevők egy csoportja a Nyugati térnél akadályozza a körút villamos- és gépkocsi-közlekedését. Nem sokkal fél nyolc után egy másik csoport a Nyugati téri felüljáró forgalmát akadályozta, a rendőrök felszólították őket az úttest szabaddá tételére - írták, majd jelezték, hogy a Nyugati téri felüljárón 19 óra 57 perckor megindult a gépkocsiforgalom.
Az este nehezen ért véget
A jórészt fiatalokból álló, több ezer főt számláló tömeg az esemény után megindult a belváros irányába, eltorlaszolta a forgalmat előbb a Nyugatinál, majd az Oktogonon, tüntetett a Lendvay utcai Fidesz-székháznál, mielőtt késő este a Karmelita kolostor elé vonult. Legalább ezren tüntettek még a Dísz tér előtt is késő este - írta a 444.hu.
Éjfél körül a tüntetők kettészakadtak, egy kisebb csoport a Margit hídon folytatta a demonstrációt. Körülbelül 200-250 ember lepte el a híd középső részét, nem sokkal később pedig a rendőrök is megjelentek, akik a budai oldalon gyülekeztek. A forgalom teljesen megbénult, az éjszakai buszok és a villamosok sem tudtak továbbhaladni. Néhány autós is a hídon rekedt, a tüntetők körülbelül fél óráig nem engedték le a hídról őket - írta az Index.