A biztos egy Örményországban tartott szemináriumon szólalt fel, és önmérsékletre intett az örmény katonatársát Magyarországon baltával meggyilkoló, s ezért elítélt azeri tiszt ügyében.

"Tudom, hogy nagyon nehéz pillanat ez az örmények számára, és nem akarok a közelmúlt eseményeinek részletein időzni, de engedjék meg, hogy kifejezzem mély aggodalmamat és sajnálatomat azért a kárért, amelyet a békében és a bizalomban okozott az, hogy Ramil Safarov kegyelemben részesült és néhányan ünnepelték a bűneit" - mondta Stefan Füle.

A biztos Jerevánban úgy nyilatkozott, hogy tiszteletben tartja az örmények érzéseit és ahhoz való jogukat, hogy azokat békésen kifejezzék, de tettek és a szavak terén is mértékletességre szólította fel őket. A biztos kifejtette, hogy véleménye szerint csakis a béke és a közepes és hosszú távú stabilitás és kiszámíthatóság jelenthet megfelelő alapot ahhoz, hogy Örményország élni tudjon "hatalmas potenciáljával", amihez Füle szerint meg kell szüntetni a konfliktus fenyegetését.

"Nincs más lehetőség. Ezért különösen nagy hálával szeretnék adózni azoknak a civil szervezeteknek, amelyek a bizalom megteremtésén dolgoznak Hegyi-Karabahban" - hangoztatta az uniós biztos, aki szerint ezt az értékes munkát folytatni kell, bármilyen nehezek legyenek is a körülmények.

Ramil Safarov azeri katonatiszt egy NATO által szervezett képzési programon vett részt Magyarországon, s 2004-ben baltával agyonverte alvó örmény tiszttársát. Ezért 2007-ben jogerősen életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték.

Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette, országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 2-án hivatalába kérette Azerbajdzsán budapesti nagykövetét, akit diplomáciai jegyzékben arról tájékoztatott, hogy Magyarország elfogadhatatlannak tartja Azerbajdzsán lépését.