Gulyás Gergely bejelentése alapján 2024 januárjától érdemben átalakul a Babaváró hitel, ami egy támogatott kölcsön, melyhez a futamidő alatt született gyermekek után kamatmentesség és tartozáselengedés kapcsolódhat:
- A hitel a futamidő első 5 évében kamatmentes, ha ezen időszakon belül születik a párnak egy gyereke, akkor a kamatmentesség a futamidő végéig megmarad.
- A második baba érkezésekor – a hitel lejáratáig bármikor megszülethet – elengedik a tartozás 30 százalékát.
- A harmadik gyerek születésekor pedig elengedik az aktuálisan fennálló teljes tartozást.
A nagy kedvezményekért cserébe ugyanakkor komoly feltételeknek kell megfelelni: kizárólag házaspárok igényelhetik, ráadásul a feleség igényléskor nem töltheti be a 41. életévét. Legalábbis a jelenleg érvényben lévő szabályok alapján.
A június 22-én bejelentett változások alapján az életkori korlát 30 évre módosul 2024. január elsejétől.
Milyen mértékben érintheti az igénylőket ez a szigorítás, illetve, mennyien lehetnek érintettek? Ezzel kapcsolatban egy Közgazdasági Szemlében 2021 februárjában publikált tanulmányból indult ki a Bankmonitor. Az abban szereplő adatok alapján az igényléseknek akár a 67 százalékát érintheti a változás, vagyis az eddigi jogosultak mintegy kétharmadát zárná ki az új, szigorúbb feltétel, hogy az igénylő pár hölgytagja nem lehet idősebb 30 évesnél.
Egy éves türelmi idő
Természetesen a változás nem azonnal lép életbe, emellett az egy éves türelmi idő is sokat segíthet: 2025 januárjáig ugyanis, ha már úton van a baba, akkor a család a jelenlegi szabályoknak megfelelően lesz jogosult a támogatásra. Márpedig eddig is sokan igényelték akkor a Babavárót, amikor a magzat már elérte a 12 hetes kort. Érthető, hiszen ezzel automatikusan kihasználhatóvá válik a kedvezmények első lépcsőfoka, azaz a végleges kamatmentesség, ráadásul a hitel törlesztése is felfüggeszthető három évre, vagyis még csak meg sem kell kezdeni a visszafizetést.
Ugyanakkor érthető a jogalkotó törekvése is, az életkori korlát szigorításával a minél korábbi gyermekvállalást szorgalmazza a kormány.
Mit eredményezhet, ha nem leszünk jogosultak a Babaváróra?
Ha egy 40 millió forint összegű lakást vásárolnánk meg, akkor ahhoz a jogszabály alapján minimum 8 millió forint önerőre lenne szükség (az ingatlan értékének 20 százaléka). A maradék 32 millió forint lehet lakáshitel. Ha Babavárót is igényelnénk, akkor abból 2,5 millió forint minősülne hitelnek, ezzel csökkenteni kell az elérhető lakáshitel összegét. Vagyis 29,5 millió forint lakáshitel mellé jönne 10 millió forint Babaváró, ezt pedig már csak 500 ezer forint saját megtakarítással kell kiegészíteni. Természetesen fontos, hogy a jövedelmünk is elbírja a hitel terheit.
Mit eredményezhet a Babaváró hitel összegének megemelése?
A Babaváró maximális összegét 2024 januárjától 11 millió forintra emelik. A plusz egy millió forint Babaváró havi törlesztőrészlete 4584 forint lenne. Lakáshitel esetében például 8,45 százalékos kamatszint mellett havonta 8647 forintot kellene fizetni 20 éven át ugyanerre. Vagyis havi szinten 4063 forintot, két évtized alatt közel egy millió forintot spórolhatunk a támogatott hitel maximális összegének megemelésével.
750 ezerrel nőhet az önerő
Az önerőre gyakorolt hatást sem szabad elhanyagolni: az eddigi maximális 10 millió forintból 7,5 millió forint minősülhetett önerőnek abban az esetben, ha a család a Babaváró igénylést követő 90 napon belül lakáshitelt is kért. Ez alapján a Babaváró 11 millió forintjából 8 250 000 forint lehetne önerő, ez 750 000 forint plusz önerőt jelenthet.
A korábbi 40 millió forintos vételár példája esetén a Babaváró megemelkedő összege mellett a vételárat 11 millió forint Babaváróból és 29 millió forint lakáshitelből is meg lehetne finanszírozni. Vagyis tényleges önerő nem is kellene hozzá. Jelenleg fél millió forint saját megtakarításra mindenképpen szükség lenne.