A Bamosz-tagok által kezelt alapokban augusztusban 0,6 százalékkal, azaz 43 milliárd forinttal nőtt a vagyon. A tőzsdék emelkedtek, a Budapesti Értéktőzsde pedig felülteljesített a többi piachoz képest. A hozamok emiatt kedvezően alakultak, de az igazán nagy gyarapodást az elmúlt hónapban a tőkeáramlások hozták, ezek eredője plusz 38 milliárd forintot mutat.
Sok alapnál volt tőkekiáramlást láthattunk, de vegyes, részvény és kötvényalapokhoz bőségesen érkezett a friss tőke, így a hónap végén a Bamosz-tagok mindösszesen 7387 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. A kisbefektetők egyre szívesebben kockáztatnak tehát, miközben az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a lakossági állampapírok kibocsátási célját 15 milliárd forinttal csökkentette, miután visszaesett a kereslet az értékpapírok iránt.
Nőtt a kockázati étvágy
A magasabb kockázatú befektetési alapok vonzzák a friss pénzt, ami vélhetően annak köszönhető, hogy a magas inflációval szemben így remélnek megfelelő hozamot elérni a befektetetők. A jóformán kockázatmentesnek mondható pénzpiaci alapokból 0,1 milliárd forint áramlott ki, tovább csökkentve ezzel a legkisebb kategória méretét. A hozamok sem tudták a növekedést segíteni, így összességében 1,5 százalékos a vagyonvesztés ennél a kategóriánál.
A kötvényalapoknál ezúttal is tőkebeáramlást mértek, amely megközelíti a 6 milliárd forintot. Valójában a rövid futamidejű kötvényalapok, azon belül is a hazai alapok húzták a kategóriát, bár a szabad futamidejű kötvényalapokba is került friss pénz. A hozamokkal együtt a kötvényalapok vagyona 0,4 százalékkal nőtt.
A vegyes alapoknál 36 milliárdnyi tőkebeáramlás volt augusztusban, amely a legmagasabb érték a kategóriák között. A hozamokkal együtt a kategória vagyona 2,4 százalékkal nőtt a hónap során. A részvényalapoknál tőkebeáramlás volt az elmúlt hónapban, ennek nagysága 7,5 milliárd forint. A részvényalapok vagyonának növekedését az árfolyammozgások is nagyban segítették. Mindezek eredményeként a részvényalapok vagyona 2,9 százalékkal lett több. Az idén ennek az alapkategóriának a vagyona több mint 30 százalékkal bővült.
A régi kedvencek már nem kellenek
A lakosság éveken át megszállottan vásárolta a tőkevédett alapokat, amelyek virágkorának a tartósan alacsony kamatkörnyezet vetett véget. A lassan eltűnő alapkategóriából most augusztusban is 2,7 milliárd forint áramlott ki, ami egy lejárt alap számlájára írható teljes egészében. Ebben a hónapban már kevesebb, mint 50 milliárd forint maradt tőkevédett alapokban.
Az abszolút hozamú alapokból több mint egymilliárd forint áramlott ki, de a hozamok ezt korrigálni tudták, így is a kategória vagyona minimális mértékben ugyan, de nőtt. A származtatott alapokból is többet váltottak vissza, mint amennyit vásároltak, a tőkekiáramlás mértéke 3,4 milliárd forint volt, amely két lejárt alapnak köszönhető. A hozamoknak sem tudták segíteni a növekedést, így a kategória vagyona mínusz 4,6 százalékkal változott a hónap során.
Az ingatlanalapokból 4,6 milliárdnyi tőke áramlott ki augusztusban, a vagyonuk a hozamok dacára csökkente. Az árupiaci alapoktól 0,8 milliárdnyi tőke távozott és a hozamok sem alakultak kedvezően, ezek nettó eszközértéke is zsugorodott. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt 2 milliárdos értékben.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!