Tavaly átlépte a 100 milliárd forintot a bankok számlavezetésből származó bevétele, azaz összesen ennyit fizettek azok a magánszemélyek, vállalkozások, akiknek van bankszámlája.
Számlák, bevételek, százalékok
A 103 milliárd forintos banki bevétel 8,1 százalékos növekedésnek felel meg 2017-hez képest. Ez az összeg nem tartalmazza a különböző tranzakciókhoz - például átutalásokhoz, csoportos beszedésekhez - köthető bevételeket. A múlt évben a vállatokhoz és magánszemélyekhez tartozó az úgynevezett fizetési számlák - leegyszerűsítve a bankszámlák - száma pedig 1 százalékkal 10,6 millióra nőtt.
Tehát egyetlen bankszámla 9742 forint bevételt termelt a bankoknak, azaz havi átlagban 811 forintot. 2017-ben ugyanez 9110 forintot - havonta 759 forintot - tett ki. Tehát az egy számlára jutó átlagos bevétel 2018-ban 7 százalékkal emelkedett.
Jönnek a korlátlan csomagok?
Jelenleg a bankok a számlavezetési díj mellett a különböző tranzakciókért - például a kártyakibocsátásokért, átutalásokért, csoportos beszedésekért - is pénzt kérnek, ezekből pedig további több 100 milliárd forintos bevételük származik. Ez megváltozhat a jövőben. A Magyar Nemzeti Bank szakértői által publikált új tanulmány szerint ugyanis kedvezőbb lenne a nemzetközi szinten - többek között Dániában, Lengyelországban, Németországban - már bevált megoldás, ez pedig azt jelentené, hogy számlacsomagok díja korlátlan számú és összegű tranzakciót tartalmazna.
A jegybanki szakértők szerint a hazai pénzforgalom fejlődése szempontjából a legkedvezőbb az lenne, ha a bankok egyoldalúan elengednék az azonnali átutalás szabályainak megfelelő tranzakciókhoz kapcsolódó jelenlegi díjaikat valamennyi lakossági ügyfelek által használt számlaterméknél. Ráadásul ilyen díjat a jövőbeni számlatermékeknél sem vezetnének be.
A korlátlan bakszámlákat körülbelül úgy kell elképzelni, mint a mobilos előfizetéseket. A szolgáltatók kínálnak olyan csomagokat, amelyekbe a korlátlan telefonálás, az sms-küldés és a mobilnetezés is beletartozik.