A monetáris tanács meghirdetett ülésezési rendjének megfelelően áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat mai, nem kamatdöntő ülésén. Az ebből az alkalomból kiadott közlemény ezúttal meglepően hosszúra sikeredett.

Az MNB úgy véli, az elmúlt hetekben a magyar pénzügyi eszközök iránti bizalom jelentős mértékben csökkent, ami a kockázati felárak emelkedésében és a forint árfolyamának gyors leértékelődésében tükröződött.

A folyamatokat alapvetően a magyar gazdaságpolitika alakulását és a nemzetközi szervezetekkel történő tárgyalások kimenetelét övező bizonytalanság vezérelte - fogalmaz a dokumentum. A testület közölte: üdvözli a kormány határozott szándékát a nemzetközi szervezetekkel történő megállapodás gyors megkötésére, melynek kinyilvánítására a piac pozitívan reagált. A tanács hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer tőkehelyzete és likviditási pozíciója kellően stabil.

Az árfolyam tartós gyengülése növeli a gazdasági szereplők mérlegkiigazítási kényszerét, rontja a reálgazdasági és inflációs kilátásokat, valamint zavarokat okozhat a pénzügyi piacok és a bankrendszer működésében. A monetáris politika a gazdasági környezet kiszámíthatóságának fenntartásával, az árstabilitás biztosításával és a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzésével tud hozzájárulni a gazdaság növekedéséhez - hangsúlyozza a közlemény. A dokumentum aláhúzza: a monetáris tanács szükség esetén kész a rendelkezésére álló eszközöket a fenti célok érdekében alkalmazni.

Amint arról beszámoltunk, az MTI-nek hétfőn nyilatkozó elemzők szerint a piaci folyamatok jelenleg nem indokolnak rendkívüli lépést a jegybanktól, a két hét múlva esedékes kamatdöntő ülésen pedig 50 bázispontos emelést tartottak a legvalószínűbbnek. Az elemzők ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a piaci helyzet továbbra is rendkívül bizonytalan, és ahogy az elmúlt napokban látható volt, akár órák alatt is komoly változások következhetnek be.

A múlt heti, drámai forintzuhanás közepette - amikor az euró 324 felett is megfordult - ugyanakkor nem voltak ritkák azok a vélemények, amelyek szerint háromszámjegyű kamatemelésre is sort keríthet a jegybank.