A miniszter tárgyalt a kizárólagos állami tulajdonú China Investment Corporation (CIC) vezérigazgatójával, akivel megvitatták annak a lehetőségét, hogy a cég milyen módon tud a magyar gazdaságfejlesztésbe bekapcsolódni. Ismerik Magyarországot, jártak nálunk, készítettek egy tanulmányt is, amelynek alapján készek a közeljövőben ismét eljönni és olyan közös forrású projektekről is tárgyalni, amelyek magyarországi és régiós befektetések megvalósítását jelenthetik - foglalta össze a CIC-nél folytatott megbeszéléseit a miniszter.
A Kínai Népi Bank kormányzója megerősítette a magyar kötvényvásárlás hírét
Fellegi Tamás találkozott a kínai jegybank, a Kínai Népi Bank (PBOC) kormányzójával, Csou Hsziao-csuannal, aki megerősítette, hogy a kínai alapok, bankok vásárolnak magyar államkötvényeket és forintban denominált értékpapírokat. A kérdésre, hogy a jelenre vonatkozott-e a megállapítás, a tárcavezető azt válaszolta, hogy "a jelenre és a jövőre". A megbeszélésen szóba kerültek még a két állam közötti pénzügyi együttműködés új formái is. A kormányzó aláhúzta: Magyarországgal rendkívül jó a viszony.
Ugyanezt emelte ki Fu Jing, az európai ügyekért felelős külügyminiszter-helyettes, aki szerint országaink között stabil a politikai bizalmi helyzet, s szavaiból kiderült: ehhez hozzájárulnak a gyakori legfelsőbb szintű látogatások.
Fellegi úgy véli, Kína vár és arra számít, hogy az eurózóna országai mielőbb megteremtik a politikai feltételeket a válság kezelésére. A téma szóba került a legnagyobb kínai független hitelminősítő, a Dagong Global Credit Rating Co. vezetőivel folytatott megbeszélésen is.
Áttekintettük a világgazdasági válság és az eurózóna válságának helyzetét, okait és Kína lehetséges szerepét - mondta a miniszter, aki a magyarországi viszonyokat, gazdasági mozgásokat illetően is rendkívül tájékozottnak találta kínai partnereit. Komolyan szóba került annak a lehetősége is, hogy a minősítő intézet valamilyen formában Magyarországon megjelenjen - tette hozzá a miniszter.
A Madárfészek építője is érdeklődik Magyarország iránt
A miniszter beszámolt arról is, hogy egy több lábon álló jelentős kínai nagyvállalattal a Metallurgical Corporation of China (MCC) vezetőjével is reménykeltő tárgyalásokat folytatott. A cég a kínai vas-acél és alumíniumipar fontos szereplője, s komolyan érdeklődik európai és azon belül közép-európai vas-és acélipari befektetési lehetőségek iránt. Ez a többségében állami tulajdonban lévő vállalat építette a pekingi olimpiai stadion, a Madárfészek acélszerkezetét - fűzte hozzá Fellegi.
Fellegi Tamás, aki a magyar-kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztos, delegációjával helyi idő szerint péntek este vonaton, a szuperexpressz menetrend szerinti járatával Pekingből továbbutazott Sanghajba, ahol folytatja tárgyalásait.