Hétről-hétre folyamatosan csökken az üzemanyagok ára Magyarországon, szinte már az lenne meglepő, ha áremelkedés készülne a láthatáron.
A szakértők sem tudják azonban megmondani, hogy meddig tart a folyamat.
A forint árfolyamának ingadozása, a háború, vagy akár a szektor adói egészen biztosan fontos szerepet játszanak.
A holtankoljak.hu adatai szerint egy liter 95-ös benzin 580, a gázolaj litere pedig 567 forintba kerül ezen a héten. A benzinárcsökkenés abban a tekintetben nem meglepő, hogy a Brent olaj ára is folyamatosan lefelé halad. A hordónkénti ára jelenleg 80 dollár körül mozog, a tavalyi június 8-i 122 dolláros csúcshoz képest ez jelentős esésnek számít.
A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint stabilizálódni látszik a piac, de ahhoz, hogy a trend folytatódjon, az erős forintra is szükség lenne.
Továbbra is kimagaslóan nagy haszonnal dolgoznak az olajkereskedők, köztük a Mol is
Nemrég idéztük a jegybank jelentését amely szerint bár az áfakulcs Magyarországon a legnagyobb, jövedéki adó az uniós minimumál is kevesebb. A magasabb ár oka szerintük a magas árrés, vagyis nagyobb haszonnal dolgoznak az olajkereskedők. A Magyar Nemzeti Bank úgy számol,Az árrés februárban 170 forint volt literenként a benzin estében, miközben a régió több országában átlag 102 forintnak megfelelő összegre rúgott.
Egy erős hazai fizetőeszköz, illetve a jelenlegi nemzetközi olajpiac azt mutatja, azt garantálhatja, hogy
a következő hetekben inkább ez a jelenlegi trend folytatódik, azaz néhány forinttal inkább csökkennek majd az üzemanyagárak, mint hogy újra emelkedésnek indulnak
– mondta az ATV Híradónak Grád Ottó.
Balogh József energiapiaci szakértő mindeközben azt mondta: az üzemanyag árképzése és helyzete Európa térségei közül Magyarországon a legösszetettebb, így nem tudja megmondani, mitől fog csökkenni a magyar üzemanyagok ára.
Ennek okát a szakértő a tranzitdíj emelkedésén túl a csekély számú finomítóban és a szektor adóiban látja.
Ugye a Mol 95 százalékot fizet az Urál és a Brent különbségre tavaly december hetedike óta, a magyar specialitás a „Robin Hood” adó, valamint ott van az emléke ugye a szintén decemberben, a Mikulás körül elvérzett hatósági benzinárnak, ami miatt több nemzetközi kereskedő kerüli Magyarországot
– tette hozzá.
Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke úgy látja, visszarendeződött a nagy kutak forgalma a 480 forintos ársapka bevezetése előtti szintre. Ezt követően pedig
újra az árak szabják meg, hol tankolnak majd az emberek.
Van egyfajta visszarendeződés, tehát a nemzetközi hálózatoknak a forgalma visszarendeződött részben a fehér kutak irányába, most már az ügyfelek mindenhol tudnak tankolni, az ügyfelek egyre inkább elkezdték nézni azért, hogy hol milyen árak vannak kinn a totemoszlopokon
– mondta Egri Gábor, majd ő is hozzátette: a háború és a forint árfolyamváltozásai miatt nem tudja megmondani, meddig mérséklődik majd az üzemanyagok ára.
Új magyar benzinsiker: már nem mi vagyunk a legdrágábbak a környéken
Akad már olyan "csodakút", ahol 527 forint a gázolaj. Egyre többen vannak azok a szomszédoknak, ahova már nem feltétlenül érdemes átjárni tankolni. Bővebben>>>Válságálló-e Magyarország?
Virág Barnabás ad választ a kérdésre, továbbá Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója is beszélget május 26-án a Müpában. Az MNB alelnöke és Budapesti Értéktőzsde vezetője a Napi.hu konferenciájának fő előadói.