A dunai hajózóút fejlesztése helyett kerékpárutakat építene az uniós támogatásból az Orbán-kormány, miközben Magyarország európai uniós soros elnöksége idején még a Fidesz-kabinet fogadtatta el a tagországokkal a közös Duna-stratégiát, aminek kiemelten fontos része volt a folyam hajózhatóságának a javítása - írja a Népszava.

A lap szombati száma ismerteti: a kormány azzal a kéréssel fordult Brüsszelhez, engedélyezze a Magyarország által felhasználható, mintegy 163 milliárd forint uniós támogatás átcsoportosítását. A Duna hajózhatóságának a javítására korábban igényelt csaknem 21 milliárd forintos összeget az eredeti cél helyett kerékpárutak építésére használnák fel. Az EU várhatóan a napokban dönt a kormány beterjesztéséről.

Abban az esetben, ha az unió jóváhagyja ezt az átcsoportosítást, Magyarországnak hozzávetőleg 3,5 milliárd forintot vissza kell majd fizetnie az EU-nak, miután eddig megközelítőleg ennyit költöttek a különböző szervezetek a hajózhatóság javításának az előkészítésére az erre szánt uniós keretből - írja a lap.

Mayer István vízügyi szakértő a lapnak elmondta, a magyarországi Duna-szakaszon ötven helyszínen kellene valamilyen kisebb beavatkozást elvégezni ahhoz, hogy a hajózóút megfeleljen az előírt paramétereknek. A hajózóút rendbetétele a szakember szerint 30-50 milliárd forintba kerülne, s ezt az összeget hajlandó is lenne állni az EU, ha Magyarország a közlekedésfejlesztési pályázat keretében kérné a támogatást.