A január és a február a legvékonyabb hónapok az évben a járvány előtt, ilyenkor hagyták a legkevesebb pénzt a kasszákban a vásárlók. A járvány szele azonban már egy esztendővel ezelőtt megcsapta a boltos világot, és kivételt faragott a februárból. A háztartások nekiláttak a hosszabb bevásárlólisták lepörgetésének és 2020-ban 11 százalékkal megugrott a boltos vásárlások mennyisége - írja a blokkk.com kereskedelmi szakblog. Ekkora havi növekedés nem csak februárban nem volt a statisztikában, hanem más hónapokban sem előtte.

2021-ben elején úgy érezhették a vásárlók, csak lefut a járvány második hulláma, kezdtek is kicsivel többet vásárolni, mint előtte. Lezúzott azonban a harmadik hullám, így a január végi remények szertefoszlottak és a boltos statisztika egyre kisebb emelkedést jelzett, a pénztárakban hagyott összegeket nézve.

A heti monitoros statisztika alapján jelenleg azzal lehet számolni, hogy folytatódik a boltos világ augusztus óta tartó vesszőfutása. Az áprilisi mélypontot követően sikerült ugyan a nyári hónapokra kikapaszkodni a gödörből, de utána hónapról-hónapra a nulla alatt mozgott a mutató (mennyiségben, volumenben).

Januárban már azt sem lehetett elmondani, hogy mindent mérlegre dobva (hagyományos boltokat, webáruházakat együtt) legalább forintokban számolva több pénzt hagytak a vevők a boltokban, webáruházakban. Mennyiségben, volumenben 4,7 százalék volt a hagyományos boltok esése, 2,1 százalékot húztak felfele a webáruházak a mutatón, de az így is 2,6 százalékos mínuszban zárt. Folyóáron pedig 1 milliárdos mínusz csúszott be.

A február sem ígérkezik jobbnak a heti monitoros statisztika alapján. Hétről-hétre olvadozott a hagyományos boltok mutatója, de az élelmiszeres boltoké is. A benzinkutaknál több pénzt hagytak, igaz, a benzin drágább is lett.

A március 8-tól bezárásra ítélt iparcikkes boltok mélyrepülése folytatódott, sokan már nem fognak kinyitni. A járványügyi szakemberek szerint korai még nyitásról beszélni, a járvány pusztító felfutása is hosszabb lehet, a bezárás pedig csak a pénzt viszi, amit a kormányzati támogatások teljes egészében nem pótolnak.