A Magyar Helsinki Bizottság szerint az elmúlt 33 évben nem ültek annyian börtönben Magyarországon, mint tavaly év végén. Akkor több mint 19 ezren voltak rácsok mögött, ami a hazai börtönférőhelyek 107 százalékos telítettségét jelentheti.
Visszamondták a börtönépítéseket: a korábban beharangozott tervekkel ellentétben Békésen, Hevesen, Komádiban és Komlón sem épül börtön – közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága.
A Haszon.hu emlékeztetett, a kormány a börtönzsúfoltság miatt még 2016-ban döntött az új börtönök építése mellett.
A programra negyven település jelentkezett, melyek közül nyolcat választottak ki végül 2017-ben:
- Kunmadarast;
- Békést;
- Hevest;
- Komádit;
- Ózdot;
- Kemecsét;
- Csengert;
- és Komlót.
Az eredeti tervek szerint 2018-ig épültek volna meg az új büntetés-végrehajtási intézetek összesen 103 milliárd forintos költségvetésből. 2018-ban Kunmadaras, Ózd és Kemecse is kikerült a kedvezményezettek közül. Úgy tűnik, hogy a jelentkezők közül már csak Csenger van versenyben, az ottani börtönberuházás sorsa a legkésőbb a nyáron dőlhet el.
Inkább bővítik a leglévő intézményeket
A lap úgy tudja, hogy a börtönépítések lefújásának mindenekelőtt anyagi okai lehetnek. A kormány pedig stratégiát váltva jelenleg inkább a meglévő büntetés-végrehajtási intézetek bővítését támogatja.
Állampusztán, Pálhalmán, Sopronkőhidán és Szegeden 110-110, Tökölön 220, Baracskán, Veszprémben 330-330, Kiskunhalason, Tiszalökön 440-440, Miskolcon 550 fogvatartott befogadására alkalmasak az újonnan épült intézeti épületszárnyak.
Azonban az így kialakított 2750 férőhely csak nagyjából a fele annak, amennyit az új börtönökkel hoztak volna létre.