A brit felsőoktatási minisztérium 2020 nyarán jelentette be az uniós egyetemistákat érintő változásokat. Az eddigi 9 250 fontról (kb. 3 millió forint) átlagban 27 ezerre (kb. 10 millió forint) is emelkedhet az éves tandíj, és eltörlik a teljes összeget fedező diákhitelt, amit a kint tanuló magyar diákok 85-90 százaléka vett eddig igénybe. Az új rendszer miatt idén 95 százalékkal csökkent az Egyesült Királyságban egyetemet kezdő magyar diákok száma tavalyhoz képest. Az uniós diákhitel és az alacsony tandíj nélkül kifizethetetlenné vált az angliai továbbtanulás.
A több ezer fős magyar diákközösséggel azok a kinti szervezetek is eltűnnek, amelyek eddig képesek voltak hazacsábítani a brit diplomás fiatalokat - áll a portál cikkében.
Két év múlva nem lesznek kint magyar diákok, hacsak nem történik valami drasztikus változás a költségrendszerben, akár itthon, akár az Egyesült Királyságban” - mondta a portálnak Karagich Bálint, a egyetemi közösségeket összetartó Hungarian Youth Association (HYA) társalapítója.
A brexit előtt évente 2500-3000 magyar hallgató tanult kint, a toplistás egyetemeken diplomát szerző diákok hazahozatalát különböző szervezetek, mint a Milestone Institute, a Hungarian Youth Association vagy a New Generation Centre fogta össze.
Brit egyetemen tanult például Orbán Viktor, aki egy ösztöndíjprogram keretein belül féléven át hallgatta a liberális filozófia történetét Oxfordban. Soros György szintén Angliában, a London School of Economicson szerezte diplomáit - emlékeztet a portál.