November 15-ig lehet jelentkezni a Szent István Egyetem (SZIE) keresztféléves mesterszakjaira. Az egyetem négy karán több mint húsz szakon indít mesterkurzusokat. A Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon (GTK) hat mesterszakot indítunk keresztféléves képzésben - mondta a Napi Gazdaság Online-nak Tóth Tamás, a kar általános és oktatási dékánhelyettese. Ennek elsősorban az az oka, hogy a teljes kapacitásnak csak a harmadát lehet keresztféléves oktatásra fordítani. Keresztféléves képzés már több mint tíz éve van a karon, de az új szabályok miatt a legtöbb kurzus szeptemberi kezdéssel van meghirdetve. A legnépszerűbb szakok - pénzügy, marketing - Budapesten és Gödöllőn is indulnak, illetve a szakok többsége elvégezhető nappali és levelező tagozaton is.

Angolul is folyik képzés

A SZIE a felsőoktatási intézmények integrációs programjának részeként jött létre 2001 elején a Gödöllői Agrártudományi Egyetem, az Állatorvos-tudományi Egyetem, a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem - 2003-ban kivált -, a Jászberényi Tanítóképző Főiskola, valamint az Ybl Miklós Műszaki Főiskola egyesítésével. Az egyetem jelenleg hat karral működik ezek a közép-magyarországi és a dél-alföldi régiók városaiban találhatóak. A GTK mintegy ötezer hallgatójával az egyetem legnagyobb kara. Jelenleg öt képzési tudományterületen, tizenegy alapszakon és tizenkettő mesterszakon szerezhetnek képesítést a hallgatók- mondta Tóth. A kar központja Gödöllő, de Budapesten, Békéscsabán és Szarvason is van képzés. A mesterképzés azonban, elsősorban a közép-magyarországi régió intézményeiben összpontosul, keresztféléves képzések pedig csak Budapesten és Gödöllőn indulnak. A mesterkurzusokra jelentkezők 50-60 százaléka az egyetem alapképzéséről érkezik. A vidékfejlesztési-agrármérnöki szakon angolul is folyik képzés, ennek köszönhetően a hallgatók 20-25 százaléka külföldi, legtöbben FAO országaiból érkeznek, de számos hallgatónk jött a fejlődő országokból - számolt be a dékánhelyettes.

Három egyetemmel együttműködnek

A kar a visegrádi négyek országainak három egyetemével - a nyitrai Szlovák Mezőgazdasági Egyetemmel, a Varsói Egyetemmel és a prágai Cseh Társadalomtudomány Egyetemmel - együttműködve folytat a közgazdaságtan és a menedzsment tudományok területén angol nyelvű mesterképzést. A képzés során a hallgatók egy-egy szemesztert töltenek a négy egyetemen és 5-5 hallgató érkezik a V4-ek országaiból. Ez a képzési lehetőség egyedülálló nemzetközi lehetőségeket és tapasztalatokat kínál.

Sokan mennek Brüsszelbe

Az a tapasztalatunk, hogy a végzett hallgatóink piacképes diplomát kapnak és nincs problémájuk az elhelyezkedéssel - mondta a dékánhelyettes. A vidékfejlesztés-agrármérnöki szakon végzettek többsége az államigazgatásban - a szakminisztériumban illetve az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalban - dolgozik. De sokan mennek 1-2 évre Brüsszelbe is.