Május végéig összesen 12 százalékkal csökkent Magyarországon a baromfihús-előállítás az egy évvel korábbihoz képest – mondta a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) igazgatója. Élősúlyban számolva a csirkénél 3,3 százalékos volt a csökkenés, miközben a pulykánál két százalékkal nőtt a produktum, de a víziszárnyasoknál már nagymértékű visszaesést mértek.
Ez a hízott libánál 38 százalékos volt, a hízott kacsa esetében pedig egészen extrém módon a tavalyi termelés háromnegyede esett ki. A pecsenyekacsa esetében szintén drasztikus, több mint 40 százalékos volt a kiesés. A magyarázat minderre az, hogy a víziszárnyas-, azon belül pedig a kacsaállományt közvetlenül és közvetetten is jobban érintette a madárinfluenza-járvány.
Elhúzódó járvány
A termeléscsökkenés egyik oka tehát a november közepétől április végéig, május elejéig tartó madárinfluenza-járvány, ami két oldalról is csökkentette a termelést: a fertőzött állományok kivágása, illetve a telepítési korlátozások révén. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csak július közepén szüntette meg a madárinfluenza-vírus miatt elrendelt területi korlátozó intézkedéseket.
Termeléscsökkenést okozott az is, hogy a termelési költségek jelentősen növekedtek, azokat viszont a kereskedelem nagyon sokszor csak később ismerte el. A BTT adatai szerint a felvásárlási árak sem tudtak abban az ütemben növekedni, amelyek a tényleges költségnövekedéseket fedezték volna.
A szakemberek sem mernek jóslásokba bocsátkozni arról, hogy hogyan rendeződik át a piac, és hogy az egyes termékeknél mekkora lesz a keresletcsökkenés. Annyi azonban bizonyos – mondta Csorbai Attila –, hogy a nehezebb gazdasági környezetben fogyasztók az olcsóbbat keresik. A BTT igazgatója szerint a csirke, valamint az étkezési tojás lehet a legkevésbé vesztes.