A döntésről ma tesz bejelentést az Európai Bizottság, amely szerint a magyar törvényhozás által tavaly január 1-jén bevezetett korlátozások ellentétesek a beruházások és szolgáltatások szabadságára vonatkozó európai uniós elvekkel.

Tavaly januártól állami monopólium lett Magyarországon az étkezési jegy kibocsátása. A kormány lépése ellen már a tervek nyilvánosságra kerülésekor több érintett cég, így az étkezési utalvány forgalmazásra szakosodott három francia tulajdonú vállalat, az Edenred, a Le Cheque Déjeuner és a Sodexo is tiltakozott.

Az Európai Bizottság féléves vizsgálódás után 2012 júniusában indított kötelezettségszegési eljárást a tavaly év eleje óta hatályos cafeteria-szabályozás miatt. A kifogásolt eredeti törvény a magyar állami étkezésiutalvány-kibocsátó cég számára (Erzsébet-utalvány számára) adókedvezményt biztosít, míg a hasonló tevékenységet végző más, például külföldi tulajdonú vállalatok számára nem.

A kabinet érvelése szerint az eddigi visszaélésekre lehetőséget adó rendszerrel szemben az Erzsébet-utalvány rendszere biztonságos, hiszen nyomon lehet követni az utalványokat, ráadásul az Erzsébet-utalványt kibocsátó Nemzeti Üdülési Szolgálat a cég teljes bevételét visszaforgatja szociális célokra. Emellett az adókülönbség is megszűnt a NÜSZ és a külföldi cégek között. A bizottság viszont továbbra is úgy véli, nem teljesen piaci alapon működik az utalványpiac.

A Bruxinfo korábban azt írta, hogy a cafeteria ügyben a magyar kormány már választ adott az Európai Bizottság által küldött indokolással ellátott véleményre, és a magyar kormány állítólag ezen túlmenően is újabb részletes tájékoztatást adott a rendszerről. Amennyiben ma valóban az a döntés születik, hogy az Európai Bíróság elé kerül az ügy, akkor arra lehet következtetni, hogy az EB-nek adott magyar kormányzati válaszok nem győzték meg az uniós testületet az aggályairól.