Vonja vissza a legújabb költségvetési korrekciós javaslatát Matolcsy György, mert az egyértelműen jövedelemcsökkenést hoz a kispénzű munkavállalóknak - követeli a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ). Megdöbbentette a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnökségét az újabb Matolcsy-csomag, amelynek több elemét is felháborítónak tartják, sőt bevezetését egyenesen a munkavállalókkal szembeni arcátlanságnak minősítik.
A szakszervezet elvárja, hogy a miniszter vonja vissza a költségvetési korrekcióra tett legújabb javaslatát. Vagyis, adóemelés helyett a terhek csökkentését, a jövedelmek csökkentése helyett pedig minimálbér emelést jelentsen be. Elsősorban azért, hogy betarthassák a miniszterelnök ígéretét, miszerint "nem járhat senki rosszabbul" - áll a szakszervezet közleményében.
Elsősorban a cafeteria adóemelését kifogásolják, mivel ez újabb jövedelemcsökkentést fog eredményezni. A béren kívüli juttatások fontos elemei a bértárgyalásoknak, ezekkel a kedvezőbb adózású tételekkel lehetett legalább némi pluszjuttatást - jövedelmet - kiharcolni a munkavállalók számára. A korábban adómentes, 18 ezer forintos cafetertia-keret tavalyi, drasztikus csökkentése is már 10 százalékos veszteséget jelentett a 180 ezer forintnál kevesebbet keresőknél, az újabb adóemelés pedig százezreknek okoz majd további bevételcsökkenést - állítja Székely Tamás, a VDSZ elnöke.
A szakszervezet a minimálbér emelés mellett néhány cafeteria-elem, például a Szép-kártya adómentessé nyilvánításáért is harcolt, hogy ezzel minél nagyobb értékű rekreációs lehetőséghez juttassa azokat az ágazatban dolgozókat, akik az egészségre ártalmas munkakörben, több-, vagy folyamatos műszakban foglalkoztatnak, s a jelenlegi kormány miatt már esélyük sincs a kedvezményes nyugdíjba vonulásra. Székely attól tart, hogy a most bejelentett adóterhek mellett egyre kevesebb munkáltató fog drága béren kívüli juttatásról gondoskodni a dolgozóinak, s ezzel tovább romlanak az amúgy is nehéz helyzetben élők kilátásai. A vegyipari szakszervezet elnöke enyhén szólva furcsának tartja, hogy a gazdagokat ezúttal sem érintik az újabb megszorítások.