Horváth Viktória csütörtökön, a Budapesti Állatkertben tartott sajtótájékoztatón elmondta: a magyar turizmus 2013-ban rekordévet zárt, 8,8 millió vendég érkezett az országba, akik 22,8 millió éjszakát töltöttek itt, 4-5 százalékkal többet mint az előző évben. A bevételek közel 10 százalékkal emelkedtek, nemcsak a beutazó, hanem a belföldi turizmusban is. Utóbbi bővülésében nagy szerepe volt a SZÉP-kártyának, amelynek köszönhetően 920 ezren pihenhettek, üdülhettek tavaly. Hozzáfűzte: bíznak abban, hogy a munkáltatók jóvoltából számuk az idén növekedni fog.
A SZÉP-kártyákon lejáró összeggel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy ellenőrizze mindenki egyenlegét, ne hagyja elveszni a rajta lévő összeget. A helyettes államtitkár szerint a turizmus nehéz éveken van túl, de már kijutott a gödörből. Ez az első év, amikor az átlagárak is jelentősen emelkedtek. A turizmusban dolgozó szállásadók és vendéglátók számára megnyílt a lehetőség arra, hogy gazdaságosabban tudják üzemeltetni vállalkozásukat. Ha pedig az ágazatban vállalkozók versenyképessége nő, munkahelyteremtő képességük is erősödni fog - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
A tavalyi eredmények közül kiemelte, hogy az egy szobára jutó bevétel (revpar) felzárkózott a válság előttihez, sőt növekedni tudott. A foglaltság is emelkedett, bár a válság előttihez képest a kereskedelmi szálláshelyek kapacitása jelentősen, 8 százalékkal bővült, ezen belül a négycsillagos szegmensé 80 százalékkal.
A belföldi turizmus bővülése a helyettes államtitkár szerint különösen a vidéki turisztikai és vendéglátó vállalkozások számára biztató, mert bevételeikben jelentős arányt képvisel. Hangsúlyozta: a belföldi turizmus közel 10 százalékos növekedése Közép-Európában egyedülálló eredmény.
Horváth Viktória emlékeztetett arra: 2007-2013 között 290 milliárd forint támogatásban részesült a turizmus, aminek révén új attrakciók, új szolgáltatások jöttek létre. Az ágazat a következő években is meg fogja kapni ezt a volument, lesznek visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatások is. A tervezési munka előrehaladott, a cél a minőségfejlesztés és a versenyképesség növelése, valamint olyan komplex termékek létrehozása, amelyekkel még több hazai és külföldi vendéget lehet megnyerni. A vállalkozásfejlesztések és a megyei területfejlesztési program keretében is lesz mód a turizmusfejlesztésre - fejtette ki.
Horváth Gergely elmondta: az idei Utazás kiállításon a gyermekbarát szolgáltatások lesznek a fókuszban. Minden régióban komplex fejlesztések voltak, amelyek nagymértékben hozzájárultak a belföldi turizmus bővüléséhez. A SZÉP-kártyákon még költésre váró több mint 4 milliárd forint felhasználására kiváló lehetőséget kínál a jövő héten kezdődő kiállítás - hangsúlyozta ő is.