Idén is elindította országos benchmark felmérését a Behaviour magazin és a Valoro Consulting. A HR Radar a 2023-ban várható kihívásokat vizsgálja, amelyek stratégiai fontosságúak lehetnek a hazai vállalatok és döntéshozóik számára.
A felmérésben megkérdezett 287 HR-szakember és vezető véleménye alapján
az idei év legnagyobb kihívása az ár-bér spirál okozta feszültségek megoldása lesz, amellyel a cégek közel 70 százaléka küzd.
Ugyanakkor a munkaerőhiány még mindig sújtja a cégeket, ezért az egyik legnagyobb kihívás továbbra is a munkaerőmegtartás lesz.
Már a munkaerő megtartása vált kulcskérdéssé
A munkaerő megtartására sokkal nagyobb fókuszt fognak tenni a vállalatok, mint az eddigiekben. A Magyarországon továbbra is fennálló munkaerőhiány miatt a nagyobb foglalkoztatók ugyanis jellemzően egymástól szívják el a munkaerőt. Bővebben>>>Minden második cég megreformálja bérezési rendszerét
A munkaerőhiány leküzdése érdekében a felmérés alapján minden második cég készül átalakítani a bérezési rendszerét
A cégek jóval nagyobb aránya (46 százaléka) tervez bővüléssel, mint leépítéssel a következő 12 hónapban, 33 százalékuk pedig minőségi cseréket tervez.
Mindezek miatt továbbra is kiemelt fontosságúak, 80 százalékos eredményt mutatnak a munkaerő bevonzására és megtartására irányuló intézkedések.
Ezeken a területeken toboroznak új munkaerőt
- A legnagyobb mértékben az Üzleti szolgáltatások (70 százalék),
- az IT-szektor (68 százalék),
- valamint a logisztika és közlekedési szektor (67 százalék) számol bővüléssel.
A továbbra is feszült munkaerőpiaci helyzetből adódó gazdasági helyzet erősen indikálja a bérezési rendszer újragondolását, de egyre nagyobb fókusz kerül a vezetők fejlesztésére és a megfelelő visszajelzés-kultúra, valamint a közösségek megtartó, motiváló erejére.
Megugrott az aktív munkakeresők száma, de kevesebb pozícióból válogathatnak
Az első negyedévben megnőtt a munkavállalói jelentkezések száma az előző év azonos időszakához képest, miközben a vállalatok 18 százalékkal kevesebb állást hirdettek meg. Az ország területén mindössze Heves és Hajdú-Bihar megyében került ki a tavalyinál több betöltésre váró pozíció a vizsgált három hónapban. Bővebben>>>Felértékelődött a közösségek megtartó ereje
Jelentős versenyhátrányt okozhat a cégeknek, ha a vezetők szerepét nem ismerik fel a megtartásban, ezért a vezetői tréningek mellett az átfogó fejlesztésekre, és valódi kultúraváltásra is komoly figyelmet szükséges fordítani.
Az elmúlt évek tendenciájával szemben az is világosan kiderül a kutatásból, hogy a közösségek megtartó ereje mennyire felértékelődött.
A korábban hangsúlyosabb home office-t szinte teljesen átvette a hibrid munkavégzés, amely a válaszadók több mint 80 százalékának szervezetére jellemző.
Csupán 14 százalék dolgozik tisztán jelenléti, míg mindössze 1,6 százalék teljes home office munkavégzésben, mely jelentős csökkenést mutat a tavalyi eredményekhez képest.
Ha sok pénzt akar keresni, nem kell strapálnia a szürkeállományát
A bérrendezésből a középvezetők kivételével kimaradtak a magasan képzett munkavállalók, miközben a fizikai munkát végzők fizetésemelése nem maradt el: az átlagos bruttó órabér 18,7 százalékkal nőtt 2023 első negyedévében. Bővebben>>>Válságálló-e Magyarország?
Virág Barnabás ad választ a kérdésre, továbbá Végh Richárd a BÉT vezérigazgatója is beszélget május 26-án a Müpában. Az MNB alelnöke és Budapesti Értéktőzsde vezetője a Napi.hu konferenciájának fő előadói.