A Napi Gazdaság pénteki cikke

Akik még a minimálbér-emelés mellett is nettó szinten rosszabbul járnak jövőre, az adóhatóságnál jelezhetik ezt egy külön nyomtatványon. Ebben nyilatkozni kell a valós jövedelemviszonyokról, s arról is: nincs feketén szerzett jövedelme. Ha az adóhatóság hihetőnek tartja az adatokat, gondoskodik a kompenzációról.

A képlet azért nem ennyire egyszerű − akkor sem, ha nem vesszük figyelembe, mennyi adminisztrációs többlettel jár egy ilyen rendszer mind a hatóság, mind a munkavállaló szempontjából. Már ha a munkavállalónak kell ezt a nyilatkozatot kitöltenie, s nem a munkaadónak. Ha ez nem a foglalkoztató feladata lesz, akkor jó eséllyel sokan le is maradnak a lehetőségről az információ hiánya miatt vagy mert nem tudják beszerezni a nyomtatványt.

Valójában persze azért feltételezhető némi cinizmus a szabályozás mögött, mert a tapasztalatok alapján az emberek nem szeretnek társalogni az adóhivatallal. A kormány bízhat abban, hogy sokan nem magyarázkodnak, inkább lenyelik a havi néhány ezer forint mínuszt. Nagyjából ez a helyzet az elvárt jövedelem utáni adóval is, amelyet a veszteséget produkáló cégeknek és vállalkozóknak kell fizetniük. Jóllehet van lehetőségük arra, hogy nyilatkozzanak valós veszteségükről, így mentesülhessenek az adófizetés alól, ám erre alig néhányan hajlandók. A társaságok közül kevesebb mint háromezer, a 118 ezer veszteséget valló egyéni vállalkozó közül pedig 1800 töltögetett nyilatkozatot.

Igazság is van ugyanakkor az ötletben. Miért is kellene olyan alkalmazottakat támogatni, akik azért járnak rosszul az adórendszerben, mert fizetésük egy részét feketén veszik fel − tették fel a kérdést szakértőink. Arról nem is beszélve, hogy jól összeállított kérdéssorral kincset érő információt kaphat a hatóság. Jelenleg ugyanis az szja-bevallásban nem szerepel, honnan származik a bér − egy étteremben lehet valaki mosogató és üzletvezető is. Így nem is lehet kiindulni abból, hogy adott jövedelem reális vagy sem. Ha a nyilatkozatban a hatóság rákérdezne a munkakörre is, már "beljebb lenne".