Hazánk leminősítésének a köszgazdász szerint elsősorban külgazdasági okai lehetnek, az e mögött álló folyamatokat pedig aligha lehet nemzetbiztonsági eszközökkel feltárni, mert itt sokkal inkább egy pénzpiaci pánikról beszélhetünk.

A közgazdász szerint annak idején a valutaalappal való kapcsolat megszakítása helyett biztosításként egy elővigyázatossági hitelmegállapodást kellett volna kötni, mert a jelenlegi helyzetben nincs hajlandóság, sem lehetőség magas fundamentumokkal bíró, nagy növekedéssel járó eszközök igénybevételére.

Egy ilyen készenléti hitelmegállapodásnak persze vannak bizonyos feltételei, ám eddig Magyarorrszág egyetlen alkalommal sem vesztette el szuverenitását, vélekedett a közgazdász, aki szerint a Nemzetközi Valutaalapnak a költségvetéssel, illetve a fizetési mérleggel kapcsolatban lehetnek elvárásai Magyarországgal szemben, a részletekbe azonban nem kíván majd beleszólni.

Az ágazati adókkal kapcsolatban például valószínűleg továbbra sem lesz egyetértés a kormány és a valutaalap között, de nyilván értékelni fogják, ha a kormány a továbbiakban tartózkodik az ezekhez hasonló nem konvencionális intézkedésektől, vélekedett Csaba László.