A Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF), amely az eurómilliárdos görög államkötvény-kittettségekkel rendelkező bankok képviseletében vezeti a tárgyalásokat a görögországi mentőakcióban való részvételről, egy július 10-diki dátummal ellátott dokumentumban hívta fel az európai pénzügyminiszterek figyelmét a veszélyre - írja a Reuters.
A dokumentumban az IIF létfontosságúnak nevezte, hogy az eurózóna és az IMF a következő napokban lépjen a görög mentőtervvel kapcsolatban, annak érdekében, hogy a piaci folyamatok ne váljanak kezelhetetlenné és a válság más országokra való átterjedése ne gyorsuljon fel.
Kapcsolódó
Az IIF által készített irat szerint a görög államkötvények visszavásárlási programja jelentősen csökkentené az adóssághegyet és egy hosszú távon fenntartható környezetet teremtene és elkerülhetővé válna a jövőben ismét az adófizetői pénzből kelljen fizetni a segítséget.
Görögország az adósság visszavásárlást önkéntes alapon a pénzpiacokon keresztül valósíthatná meg, vagy speciális tenderekkel, vagy a befektetőkkel történő egyedi megállapodások keretében. Így a másodlagos piacon a hosszú lejáratú állampapírokon a több mint 50 százalékos diszkontok előnyét is kihasználhatná.
Az IIF ugyanakkor rámutat: amennyiben az általa javasoltakat a dokumentumban említett módon, önkéntes alapon vezetik be, az nem minősülne hitelkockázati eseménynek az OTC derivatívákkal kereskedők szövetsége, az ISDA (a szervezet, amelyik szava döntő ebben a kérdésben) definíciója szerint.
A lobbicsoport arra is figyelmeztetett, hogy a stressztesztek pénteki nyilvánosságra hozatala "súlyosbíthatja az eurózónás szuverén kötvények miatti potenciális veszteségekkel kapcsolatos piaci aggodalmakat".
B vagy C terv?
A hitelezők jelenleg a görög mentőcsomag magánszektor által önkéntesen vállalt rész feltételeit próbálják úgy finomhangolni, hogy az a hitelminősítők szemében ne minősüljön csődnek.
Bankár források a Reuters szerint úgy vélekedtek, hogy a megoldás megtalálása még némi időbe fog telni, de a fejlemények hiánya egyelőre csak a kételyeket növelik az iránt, hogy meglesz az egyezség a mentőcsomag 30 milliád eurós részvállalásáról.
Az IIF által javasolt adósság-visszavásárlás az csak egy a magánszektor bevonását érintő háromból, amiről jelenleg a megbeszélések folynak.
A francia javaslat az lett volna, hogy a kötvénytulajdonosoknak legalább az általuk birtokolt, 2014-ig kifutó állampapírok 70 százalékát kellene újra befektetniük 30 éves görög papírokba, ám ez a javaslat közben okafogyottá vált, hiszen ez tűnik a legkevésbé működőképesnek.
Egy másik alternatívaként felmerült a görög adósság elsődleges értékének csökkentése is, amit ha elfogadnak a befektetők, cserébe magasabb kamatot és rövidebb lejáratot kaptak volna a 10-30 éves papírokból.
Az IIF szerint egy jól kidolgozott hitelminőség-javítás, amely mintegy 180 milliárd eurónyi 2019-ig lejáró kötvényt célozna, lehetővé tenné a magánbefektetők számára, hogy hosszabb távon is részt vegyenek Görögország finanszírozásában.