Karácsonyi ajándékként valóban megkapták tavaly a családok, amit a legutóbbi, december közepén tartott kormányinfón jelentettek be: újraszabályozták a babaváró hitel felvételének feltételeit. A Magyar Közlönyben szenteste napjára virradóra jelent meg a rendelet, amely felfelé módosítja a babaváró hitelnél az életkori határokat. Ám ez bizonyos nézőpontból egyszerre könnyítés is meg nem is.

Az eddigi szabályok úgy szóltak, hogy a feleség a babaváró igénylésekor nem tölthette be a 30. életévét. Az új kormányrendelet értelmében mostantól úgy a következőképpen alakul a babaváró felvételének lehetősége: amennyiben a feleség betöltötte a 18. életévét, de még nem töltötte be a 35. életévét. Vagyis a nő legfeljebb 34 éves lehet az igénylés benyújtásakor.

Ugyanakkor volt egy olyan 2024-re vonatkozó kitétel, miszerint a feleség 30 és 40 év közötti is lehetett, ha már várandós volt a hitelfelvételnél és a magzat betöltötte a terhesség 12. hetét. 2025. január 1-től azonban a 2024-es évre érvényes könnyítés is megszűnik, tehát a babaváró hitel lehetőségéből kiszorulnak azok a párok, ahol a nő 35 és 40 év közötti és már babát vár.

2025: élesedik a családi adókedvezmény első emelése

Az októberben, szintén egy kormányinfón prezentált új, 21 pontos kormányzati gazdaságpolitikai akcióterv részeként a duplájára emelkedik a családi adókedvezmény. Ez azt jelenti, hogy az összevont adóalapot nagyobb összegű családi kedvezménnyel lehet csökkenteni, így a jogosultak kevesebb személyi jövedelemadót fizetnek be az államkasszába, amitől nettó jövedelmük több lesz.

A családi adókedvezmény megduplázása a anyagi családok terheinek általános csökkentése mellett alapvetően azt a célt szolgálja, hogy a vágyott második, harmadik, sokadik gyermekek is megszülessenek. A családi adókedvezmény megduplázása két lépésben fog megtörténni, 50 százalékkal 2025 júniusában, majd újabb 50 százalékkal 2026 januárjától.

Nézzük is a konkrét, nettó összegeket! 

  • Egy gyermek esetén most 10 ezer forint családi adókedvezmény érvényesíthető: ez az összeg 2025 júliusától 15 ezer forintra, majd 2026. január 1-jétől 20 ezer forintra fog emelkedni.
  • Két gyermeknél az érvényesíthető adókedvezmény összege a mostani gyermek/20 ezer forintról jövőre első körben gyermekenként 30 ezer forintra, vagyis összesen 60 ezer forintra nő, majd 2026 elejétől összesen 80 ezer forintra;
  • Három gyermeknél most 99 ezer forint az összességében érvényesíthető adókedvezmény, ez emelkedik 2025-ben gyermekenként 49.500 forintra, 2026. január 1-től pedig összesen majdnem 200 ezer forint a három gyermek után mindenestül érvényesíthető családi adókedvezmény összege.
  • Négy gyermeknél momentán 132 ezer forint a teljes summa, 2026 elejétől a kormány ezt egészen 264 ezer forintig növeli.

Az Economx októberben részt vett a területért felelős tárca, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint háttérintézménye, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) közös sajtótájékoztatóján, ahol kiderült, hogy végeztek egy reprezentatív kutatás, amely szerint a magyarok 86 százaléka egyetért a családi adókedvezmény összegének megduplázásával.

Az szintén kiderült, hogy a férfiak és a nők egyenlő arányban (86 százalék) támogatják az intézkedést, miközben a fiatalok, a vidéken élők és az alapfokú végzettségűek körében az átlagnál nagyobb a támogatás. Sőt, még a kiskorú gyermeket nem nevelők közül is tízből nyolcan szükséges intézkedésnek tekintik a családi adókedvezmény összegének két lépéses emelését.

Ezeken a napokon érkezik a családi pótlék 2025-ben

Lapunk kérdésére Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár elmondta: azért nem a 2008 óta változatlan összegű családi pótlékot duplázzák, mert a kormányzati meggyőződés, egyben a szlogen változatlan: ma is munka alapú társadalmat építenek, így a támogatás is csak munka alapon jár. A családi pótlékra mindenki jogosult, aki gyermeket nevel a saját háztartásában, vagyis:

  • a vér szerinti szülő;
  • a nevelőszülő;
  • a gyám;
  • vagy az a személy is, akinél a gyermeket átmenetileg helyezték el.

A 2025-ös várható dátumok, amikor érkezik a családi pótlék: 

  • 2025. január: 2025. február 4. (kedd)
  • 2025. február: 2025. március 4. (kedd)
  • 2025. március: 2025. április 2. (szerda)
  • 2025. április: 2025. május 6. (kedd)
  • 2025. május: 2025. június 3. (kedd)
  • 2025. június: 2025. július 2. (szerda)
  • 2025. július: 2025. augusztus 4. (hétfő)
  • 2025. augusztus: 2025. augusztus 22. (péntek)
  • 2025. szeptember: 2025. október 2. (csütörtök)
  • 2025. október: 2025. november 4. (kedd)
  • 2025. november: 2025. december 2. (kedd)
  • 2025. december: 2025. január 6. (kedd)

Fontos megjegyezni, hogy az első családi pótlék utalás 2025-ben azért csak február 2-án érkezik, mert a januári összeget már előre jóváírta karácsony előtt az államkincstár a jogosultak számláján, illetve az összeget kivitte a postás. Jövőre is lesz a tervek szerint összevont, kifizetés: augusztusban kétszer jön meg a családi pótlék, megérkezik a szeptemberi is, tekintettel a beiskolázás költségeire.

Arra szintén felhívjuk a figyelmet, hogy a közzétett időpontok tájékoztató jellegűek. Akik a családi pótlékot és a további családtámogatásokat postai úton kérik, az említett időpontokhoz képest kettő-nagy nappal később kapják meg az összegeket. De mennyi is pontosan a családi pótlék összege 2025-ben? A 2008 óta gyakorlatilag változatlan pénzek a következőképpen alakulnak:

  • az egy gyermeket nevelő családok 12 200 forintot;
  • az egy gyermeket nevelő egyedülálló szülők 13 700 forintot;
  • a két gyermeket nevelő családok gyermekenként 13 300 forintot, összesen 26 600 forintot;
  • a két gyermeket nevelő egyedülálló szülő gyermekenként 14 800 forintot, összesen 29 600 forintot;
  • a három vagy több gyermeket nevelő család gyermekenként 16 ezer forintot, azaz minimum 48 ezer forintot;
  • a három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló szülő gyermekenként 17 ezer, azaz minimum 51 ezer forintot

kap/kapnak minden hónapban az államtól.

Munkáshitel és vidéki otthonfelújítási támogatás

Bár nem szigorúan vett családtámogatás, mégis csak segítség lehet a családalapítás előtt álló fiatalok számára a kormány egyik új találmánya, a munkáshitel. És mint a mellékelt ábra mutatja, a bankok, amint lehet, ki is használják az állami támogatással jövőre induló új kölcsönöket: a munkáshitel már a januári nyitáskor igényelhető lesz a 17 és 26 év közti pályakezdők számára.

A munkáshitelt az említett életkori sávba tartozók közül azok kaphatják, akik a középiskola elvégzése után nem tanultak tovább, hanem munkába álltak, és legalább heti 20 órában dolgoznak alkalmazottként vagy vállalkozóként. A hitel maximális összege 4 millió forint, futamideje 10 év, és kamatmentes, ha a fiatal legalább 5 évig Magyarországon marad, és a munkaviszonyát is megtartja.

Majd itt jön képbe a családtámogatás, ugyanis további kedvezményekre jogosít a munkáshitel futamideje alatti gyermekvállalás, egész pontosan: 

  • Az első gyermeknél két évre fel lehet függeszteni a törlesztést;
  • a másodiknál szintén jár ez az engedmény, sőt a fennálló tartozás felét el is engedik;
  • a harmadik gyermek után pedig a teljes tartozást elengedi az állam.

A babaváró támogatáshoz hasonlóan a munkáshitelhez is kapcsolódik állami garancia, vagyis ha az adós nem törleszt tovább, a bankok az adóhatóságtól lehívhatják a tartozást. Lapunk úgy tudja, hogy a munkáshitel bevezetésén dolgozik többek között az MBH Bank, a K&H és a CIB Bank és az OTP is szintén tervezi, hogy felveszi, az Ersténél már január 2-tól lehet igényelni a munkáshitelt.

A vidéki otthonfelújítási támogatás várhatóan szintén nagy sláger lesz az arra jogosultak körében, ám ezúttal csak a jogszabályban felsorolt 2887 kistelepülésen élő gyerekes családok vehetik igénybe. Ők a költségek legfeljebb 50 százalékának megfelelő, maximum 3 millió forint összegű állami támogatást kaphatnak, ami mellé felvehetnek legfeljebb 6 millió forint kedvezményes hitelt.

Az előző programban az ügyfeleket terhelő kamat fix 3 százalékos volt, most a kamattámogatás mértéke lesz 3 százalékpont, és az ügyleti kamat az ötéves állampapírok aukciós hozama alapján alakul ki. Az ügyfelek tehát várhatóan magasabb, 4-5 százalék közötti kamattal számolhatnak majd, de ez is sokkal kedvezőbb, mintha piaci alapú hitelt vennének fel a felújításokra.

Babaváró munkáshitellel kombinálva

2025-ben kombinálható lesz a CSOK Plusz, a falusi CSOK, a babaváró és a munkáshitel, ha valaki beleesik az egymást fedő támogatott körökbe. A legjobban azok a fiatal házaspárok járnak, akik három gyermeket terveznek, és a három vállalt utód közül az első baba az édesanya hasában van. Ők három gyermeknél akár 58 milliós vissza nem térítendő támogatást is zsebre tehetnek, miközben 37 millió forintnyi ténylegesen törlesztendő kamattámogatott hitellel számolhatunk. A két gyermeket vállalóknál ugyanez 27 + 37, az egy gyermeket vállalóknál 9 + 37 millió forint lehet.