Az Agroinform.hu és az Agrártudományi Kutatóközpont felmérése szerint a válaszadók 57 százaléka jelezte azt, hogy a meztelencsigák rendszeres jelenléttel, jelentős károkat okoznak a kertben. További 35 százalék jelzett időszakosan előforduló kisebb károkozást.

A visszajelzések alapján a meztelencsigák gyakorlatilag az egész országban fellelhetők, különösen két fajukkal kapcsolatban jeleztek vissza pusztításokat: a spanyol meztelencsigát a válaszadók 80 százaléka, míg a nagy meztelencsigát (képünkön) 55 százaléknyian látták már a kertjükben kárt okozni.

A meztelencsigák nem válogatnak: mind a legkülönfélébb zöldségeket, mind a virágokat előszeretettel pusztítják, így nem meglepő, hogy válaszadók 94 százaléka igyekszik valamilyen módszerrel védekezni ellenük. A legtöbben, 35 százaléknyian egyszerűen összeszedik és elpusztítják őket. A válaszadók 14 százaléka szárító hatású anyaggal (só, mész, hamu) szórja körbe a megvédeni kívánt kertrészt, ugyanakkor 17 százaléknyian vegyszert is használnak.

A vegyszeres védekezést különösen a kiskertek tulajdonosai körében nehezíti majd a jövőben, hogy a legelterjedtebben használt csigaölő hatóanyagot, a metaldehidet tartalmazó készítményeket (a hatóanyag emberi termékenységre gyakorolt negatív hatása miatt) augusztus 1-jétől már nem lehet szabad forgalmazásban megvásárolni, erre a jövőben már csak növényvédelmi végzettséggel rendelkező személyek lesznek jogosultak - mondta Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője.

Az újonnan felbukkant csigafajok terjedését mutatja, hogy a válaszadók 5 százaléka számolt be a malaccsiga, 3 százaléka pedig a feketefejű meztelencsiga károkozásáról - tette hozzá Turóci Ágnes, az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének tudományos segédmunkatársa. A malaccsiga már felbukkant az ország tiszántúli területén, ahonnan eddig nem volt észlelési adat A feketefejű meztelencsiga pedig immár jelen van az ország déli részén is.