Kovács András elmondta, hogy noha az elmúlt 4-5 évben is szinte "ömlöttek" a peres ügyek a Pest Megyei Bíróságra, óriási erőfeszítéssel, ügyes szervezéssel és jelentős túlmunkával "állták a sarat". Az úgynevezett öreg (2 éven túli) ügyek számát például a helyi bíróságok 1763-ról 853-ra szorították le.
Mint hozzátette, az óriási munkateher-növekedés és a jogszabályi változásokkal való kötelező lépéstartás megállította a sikerszériát, manapság heroikus küzdelem kell ahhoz is, hogy egy-egy olyan, közérdeklődésre számot tartó ügynek, mint amilyen a Stohl-per volt, elfogadható méretű tárgyalótermet biztosítsanak. A "sokvádlottas", illetve a hatalmas érdeklődéssel kísért kiemelt bűnügyek tárgyalására csupán 2 alkalmas terem áll rendelkezésre a megyei bíróság budapesti, Thököly úti épületében, s gondot okoz a legfontosabb ügyek közötti sorrend felállítása, továbbá a bírák további terhelése és a határidők tartása is - sorolta a nehézségeket Kovács András.
A megyei bíróság vezetője rámutatott arra, gondot jelent az alkalmazottakat alacsony létszáma is. Mint mondta, olykor például szinte "lasszóval kell összefogdosni" a tárgyalásokon nélkülözhetetlen jegyzőkönyvvezetőket.
Kovács András szerint ennél a problémánál is nyomasztóbb a folyamatos gazdasági ellehetetlenülés. Elmondta, hogy a jelenlegi hiányuk takarékos gazdálkodásuk ellenére meghaladja a 400 millió forintot, a szakértői számlákat is csak késedelmesen tudják kifizetni. Ha ez így megy tovább, hamarosan fizetésképtelenné válnak - tette hozzá. Közölte: a pénzhiány már nem kompenzálható többletmunkával, szakmai elszántsággal vagy szervezési bravúrral, mint ahogy a központi épület folyamatos állagromlása sem az abban dolgozókon múlik.
Az elnök "életveszélyes, normális munkára alkalmatlan" ingatlannak nevezte a Thököly úti épületet. Noha hosszú évekig érvényes építési engedélyük volt a szomszédos két telekre, ahol a tervek szerint egységesíthetnék a jelenleg 6 épületben szétszórt megyei bírósági egységeket, az új szabályok miatt ezt az engedélyt legutóbb már nem hosszabbították meg (kárba veszett a tervezéssel összefüggő, eddig kiadott 450 millió forint is).
Hozzátette: havonta küldenek "segélykérő" leveleket az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) Hivatalának emiatt, illetve a csőd közeli állapot miatt, jelezve: lassan már a villanyszámlát sem tudják fizetni, pedig az összes bérmegtakarításukat a dologi kiadásokra csoportosították át. Az indokolt létszámfejlesztésen felül 30 ezer négyzetméterre és 20 milliárd forintra lenne szüksége a központi régió bíróságának ahhoz, hogy a jogosan elvárt eredményeket továbbra is "hozni tudja" - összegezte az igényeket Kovács András.