Az idén februárban kibocsátott tízéves magyar dollárkötvények hozama a másodpiacon átlagosan 6,14 százalék volt az utóbbi harminc napban, ez a kibocsátás óta a legmagasabb. Emiatt a magyar devizakötvények az év eddigi részében a második legjobb befektetésnek bizonyultak Európában − mutat rá a Bloomberg cikke. A lap emlékeztet arra, hogy a kormány a 100 milliárd forintos idei költségvetési tartalék 76 százalékát már elköltötte, a piac is reagált erre, hiszen az utóbbi két hónapban öt százalékkal csökkent a külföldiek magyar kötvényállománya.
A következő hónapokban további kormányzati költekezésre kell számítani, ez pedig megijeszti a piacokat Magyarországgal kapcsolatban − nyilatkozta Charles Robertson, a Renaissance Capital elemzője. A fenti folyamat okozta azt is, hogy a magyar cds-felár ismét 300 bázispont környékére emelkedett, sőt augusztus végén 334 bázisponton is járt, miközben a lengyelek hasonló felára mindössze 94 bázispont. Igaz, ennek részben az az oka, hogy Lengyelország befektetésre ajánlott a nagy hitelminősítőknél, Magyarország viszont nem.
Magyarország kinyitotta a pénzeszsákot − mondta a kormány költekezésével kapcsolatban Timothy Ash, a Standard Bank londoni elemzője. Szerinte a magyar fiskális politika az utóbbi hónapokban éles fordulatot vett, rossz irányba.
A Bloomberg megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, mely úgy reagált, hogy a jövő évi költségvetés tervezetét szeptember végéig nyújtja be a kormány a parlamentnek, abból pedig kiderül, hogy nem készül választási büdzsé 2014-re. Emellett kiemelték, hogy az idei költségvetésben 400 milliárd forintnyi extra tartalék van.
Tóth Gyula, az Ithuba Capital bécsi alapkezelője szintén negatív véleménnyel van a magyar folyamatokról, szerinte a jegybank túl mélyre vágta már az alapkamatot, emellett veszélyesen nagy a külföldi szereplők jelenléte a magyar kötvénypiacon.