A Mol szerdán adásvételi szerződést kötött az Optimum Vogt Kft.-vel, az Ib vogt Gmbh leányvállalatával, a Naperőmű Farm Kft. 100 százalékának megvásárlásáról.
A Naperőmű Farm Kft. kizárólagos tevékenysége egy 66 MWp csúcsteljesítményű naperőmű építésének felügyelete a magyarországi Ballószögben. Az építési munkálatok befejeződtek, a próbaüzem várhatóan 2025 januárjában kezdődik – tette közzé a BÉT-en a Mol Nyrt.
A Naperőmű Farm Kft mintegy 100 hektár területen építette fel a ballószögi napelemparkot, amely 113 000 napelemből áll, és 20 000 átlagos magyarországi családi ház fogyasztásával megegyező áramot termel. Az erőmű által termelt zöldáramot az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-n keresztül értékesíti. A Mol és partnerei 73,8 százalékos részesedést birtokolnak az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-ben, amely ~110 MW megújuló energia alapú erőművi (szél, nap, víz, biogáz) kapacitással rendelkezik.
Labancz Péter, a cég Ipari és Társasági Szolgáltatások ügyvezető igazgatója elmondta:
A stratégiánk egyik kulcsterülete a megújuló energiaforrások növelése, hogy fedezzük a MOL-csoport növekvő áramigényét. A ballószögi naperőmű eszközök felvásárlásával és más folyó beruházásainkkal a MOL megújuló áramtermelése megközelíti a 200 MW-ot, valamint további átállási előnyök várhatók a MOL és partnerei többségi tulajdonában lévő Alteo Nyrt. megújuló kapacitásaira és szakértelmére támaszkodva.
A jelenlegi park és az ambíciók
A Mol-csoportnak jelenleg 6 magyarországi napelem parkja van, amelyek együttes kapacitása 31,5 MW, Horvátországban pedig 13,6 MW naperőmű kapacitással rendelkezik. A vállalat célja, hogy 2026-ig mintegy 200 MW-ra növelje a csoportszinten a megújuló termelő kapacitását. Ennek részeként került bejelentésre, hogy a Mol Petrolkémia Tiszaújvárosban egy 48 MW kapacitású napelempark építésével bővíti zöldáram-termelését, amely várhatóan 2026 második negyedévére készül el.
Az olajipari társaság fenntarthatósági stratégiájának részeként indult el ősszel a próbatermelés Kelet-Közép-Európa eddigi legnagyobb, 10 megawatt kapacitású zöld hidrogén üzemében, amelyet a vállalat idén áprilisban adott át Százhalombattán.
A létesítmény évente 1600 tonna tiszta, karbonsemleges zöld hidrogént állít itt elő, amelyet az üzemanyaggyártás során használnak fel.
A társaság Százhalombatta után Rijekában és Pozsonyban is tervez zöld hidrogén üzemet.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!