Rekordalacsony szintje közelében kereskedtek a forinttal hétfőn egész nap a befektetők, miután nő az aggodalmuk amiatt, hogy a lassuló GDP-növekedés és a nem szokványos gazdaságpolitika miatt az ország kötvényeit a bóvli kategóriába taszítják le a hitelminősítők - tájékoztatja olvasóit a világ gazdasági döntéshozóinak egyik iránytűjéül szolgáló Wall Street Journal online kiadása. A cikk nem magyar szerzője emlékeztet az elmúlt napok sikertelen kötvényaukcióira, illetve arra, hogy 2008 őszén az IMF és az EU segélyakciójára volt szükség az ország megmentéséhez.

Dörömböl a válság

Orbán Viktor kormánya egyelőre nem szembesül a válság azonnali kitörésével. Ez egyrészt a jelentős jegybanki devizatartalékoknak köszönhető, másrészt annak, hogy a jövő évig nem kell jelentős adósságrészletet törlesztenie. Ugyanakkor a nyomás nő, amit csak fokoz az eurózóna krízise, ami súlyosan érinti az exporttól függő magyar gazdaságot. Ráadásul a GDP növekedése a csúszás szintjére lassul.

A kialakult helyzetben a kormány és a jegybank mozgástere nagyon leszűkült. A kormányfő lényegében kizárta egy új IMF-megállapodás megkötését, szóvivője ezt azzal magyarázta, hogy a kormány inkább az adósság csökkentésével igyekszik kezelni a helyzetet, mint új hitelek felvételével.

Emelni vagy nem emelni

A forint ilyen mértékű gyengülése mellett a jegybanknak döntenie kell, hogy emeli-e alapkamatát vagy sem. Ezzel mérsékelhetné a leértékelődést, amivel némi támaszt adhatna a devizahiteleseknek, ugyanakkor tovább fékezné a gazdaságot. Neil Shearing, a londoni Capital Economics elemzője egy védekező kamatemelést vár idén, ami kiegészülhet devizaeladási akciókkal a forint értékének védelme érdekében.