A Napi Gazdaság hétfői számának cikke...
Amíg tavaly a Keanu Reaves főszereplésével készült 47 Ronin, addig idén a Bruce Willis fémjelezte Die Hard 5 biztosított szinte teljes foglaltságot a Raleigh Studios Budapest számára, így az első félévünk gyakorlatilag ugyanolyan jó volt, mint a tavalyi − mondta a Napi Gazdaságnak Erdős Ákos ügyvezető igazgató. Kevésbé kezdődött jólaz idei év a Stern Film Stúdió számára, amely egyelőre a várakozásokhoz képest is csak közepes teljesítményt tudott felmutatni, pedig az elvárás nem volt túl nagy − mondta Hídvégi Péter stúdióvezető. Az idén most forgatnak először, így bár 30-35 százalékos kapacitáskihasználásban reménykedtek, mindössze 20 százaléknál tartanak. Mindezek ellenére Hídvégi optimista: szeptember közepén kiköltözik a jelenleg forgó film, ám reményei szerint még idén el tudják kezdeni egy újabb − közepes költségvetésű, európai − produkció gyártását.
Ugyancsak bizakodva várja 2013-at a Raleigh Studios Budapestet tulajdonoló Origo Film Group, amelynek reményei szerint 2013-ban a televíziós piacon lesz lehetősége a fejlődésre, de bíznak abban is, hogy lassan beindul a hazai filmgyártás és a külföldi produkciók körében is nő Budapest népszerűsége. Így jövő évre egy nagyobb, a Die Hardhoz mérhető amerikai produkciót hoznának Magyarországra, valamint európai televíziós és filmes produkciók, illetve külföldi reklámfilmek gyártására is készülnek.
A gazdasági válságot Erdős szerint megszenvedte a filmes szakma: miközben visszaestek a kereskedelmi megrendelések, a tévés (reklám és egyéb produkciós) piac is a töredékére zsugorodott. Ráadásul gyakorlatilag megszűnt a magyar filmgyártás az elmúlt két évben, így sok milliárd forint értékű megrendelésállomány tűnt el a piacról − mondta az ügyvezető. Jó hír, hogy egy magyar játékfilmet is forgatnak jelenleg a Raleigh Studios Budapest műtermeiben. A válság éveiben a banki tevékenységek visszafogásával a filmfinanszírozási lehetőségek is jócskán szűkültek, sok tervezett produkció maradt el − egészítette ki kollégája szavait Hídvégi. A szűkülő piac következtében egyre élesebb a verseny az országok között, mindenki egyre nagyobb támogatásokat ad: a Die Hardot először Csehországban akarták forgatni, ám mivel kétségessé vált az adó-visszatérítési kedvezmény, ezért inkább Budapest mellett döntöttek. Magyarország jelenleg 20 százalékos kedvezményt nyújt, ami átlagosnak tekinthető Európában Hídvégi szerint, ahol az országok 80 százaléka már nyújt valamilyen támogatást. A stúdióvezető tapasztalatai szerint a kedvezmények mértéke 10 és 40 százalék között mozogi, a belgák és a bolgárok a nagy támogatók között vannak, a csehek pedig szintén 20 százalékos adó-visszatérítést adnak, csakhogy ott ezt nehezebb megkapni.
Ha az Európai Bizottság elképzelései megvalósulnak és mindenütt azonos támogatásai feltételeket teremtenének a filmgyártók számára, az kedvező lehet a magyarországi iparágra, mivel itt a nyugatihoz képest jóval olcsóbb, de ugyanolyan tapasztalattal rendelkező szakemberek állnak rendelkezésre, ugyanakkor a nálunk olcsóbb munkaerőt kínáló országokhoz képest jelentős filmes és általános infrastrukturális fejlettségbeli előnyünk van − véli Erdős. Az adókedvezmények jelentős szűkítése viszont komolyan csökkentené Európa versenyképességét a globális piacon. Egyetért az utóbbi állítással Hídvégi is, aki szerint ha életbe lépne egy ilyen szabályozás, 30 százalékkal csökkenhet a filmgyártás volumene az EU-ban, és "sok stúdióból raktár lesz".