Németország bejelentette a hétvégén, hogy az európai menekültválság miatt ideiglenesen visszaállították a határellenőrzést vasárnap. Az intézkedés súlypontja a német-osztrák határ, célja pedig a Németországba igyekvő emberek "áradatának korlátozása", és az, hogy ismét rendezett keretek között történő folyamat legyen a belépés az országba.
A német kormányszóvivő hétfőn Berlinben később hangsúlyozta: Németország nem váltott irányt a menekültválságban követett politikájában, továbbra is betartja emberiességi és jogi kötelezettségeit, ami azt is jelenti, hogy változatlanul fogadja a területére érkező menedékkérőket. Steffen Seibert tájékoztatóján elmondta: a német kormány mindig az adott helyzetnek megfelelően jár el, az utóbbi napok fejleményei révén kialakult helyzet pedig szükségessé tette a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását.
Ez nem a határok lezárását jelenti, és azt sem, hogy változtak volna a kormány tevékenységét meghatározó alapelvek - hangsúlyozta a szóvivő. Németország továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy a "közös európai válasz a megoldás" a menekültválságra. A "közös értékek alapján közösen kell cselekedni, a német kormány minden erejével küzd ezért, és fontos szövetségesei is vannak" - mondta Seibert.
Sokak szerint azonban a határellenőrzés visszaállítása nemigen alkalmas a menekültáradat feltartóztatására. "Lényegében nincs nagy változás, a zöldhatár éppen úgy átjárható, mint eddig. Ha lezárnánk, azonnal olyan jelenetek alakulnának ki, mint Magyarországon" - mondta egy rendőr a Spiegel Online hírportálnak. Hasonlóan vélekedett a német rendőrszakszervezet (DPolG) vezetője, Rainer Wendt is, aki szerint nem érdemes senkinek abba az illúzióba ringatnia magát, hogy a tömeges méretű beutazás jelensége megváltozik. A szakszervezeti vezető szerint inkább politikai üzenete van az intézkedésnek.
Ideiglenes határzár legfeljebb 2 hónapig
A német szövetségi belügyminiszter, Thomas de Maiziere szerint az intézkedés jelzés Európának, üzenete az, hogy Németország "vállalja humanitárius felelősségét, de a menekültek nagy számával járó terheket szolidárisan meg kell osztani Európán belül".
A határellenőrzés ideiglenes visszaállításának tehát két funkciója biztosan van: egyszerre szolgálja az országba belépés ellenőrizhetetlenné és irányíthatatlanná vált folyamatának rendezett keretek közé terelését és a nyomásgyakorlást az uniós partnerekre a Berlin által régóta sürgetett méltányos tehermegosztás elfogadására. Erre utal az időzítés is, hiszen az intézkedést éppen az uniós tagállamok belügyminiszteri tanácsának rendkívüli brüsszeli ülése előtt egy nappal vezették be.
A német döntésről Natasha Bertaud, az Európai Bizottság szóvivője azt mondta: a schengeni rendszer lehetőséget ad ideiglenesen, előre nem látott krízishelyzetek esetén a schengeni határ ideiglenes lezárására, a német döntés megalapozottságában pedig bízik a bizottság. A szóvivő megjegyezte: az ideiglenes határzár 10 napig alkalmazható, amelyet 2 héttel meg lehet hosszabbítani maximum 2 hónapig.
Ausztria is követi Németország példáját
Hétfő délelőtt szintén a hatalmas menekülthullámra hivatkozva Werner Faymann osztrák kancellár bejelentette: Ausztria 2200 katonát küld az osztrák-magyar határra a menekültáradat kezelésére.
"A menekültek jogai nem kerülnek hatályon kívül: aki menedékkérelmet akar benyújtani, az ezután is megteheti" - mondta az osztrák kancellár, aki a dublini rendeletet hatályon kívül helyezését és új szabályozás meghozatalát szorgalmazta.
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter - Bécsben is ismertetett brüsszeli nyilatkozata szerint - bejelentette, hogy Ausztria Németországhoz hasonlóan ideiglenes határellenőrzést vezet be a magyar-osztrák határon, és erről tájékoztatták már az Európai Bizottságot is. Az viszont még nem tisztázott, hogy melyik határátkelőnél zajlik majd a súlyponti ellenőrzés, amelyet mindazonáltal Ausztria minél előbb meg akar kezdeni - mondta a tárcavezető.
Szlovákia átmeneti határellenőrzést vezet be
Hétfőn Szlovákia is ideiglenes jelleggel határellenőrzéseket vezetett be a magyar és osztrák határon lévő átkelőhelyein - közölte a szlovák belügyi tárca sajtóosztálya. Az ellenőrzések a szlovák-magyar és szlovák-osztrák határátkelőkön szúrópróbaszerűek lesznek, az intézkedés ideiglenes, ám azt, hogy meddig lesz hatályos, egyelőre nem lehet megmondani - pontosította a közlést az MTI érdeklődésére Ivan Netík, a szlovák belügyi tárca sajtóosztályának vezetője. Hozzátette: a szúrópróbaszerű határellenőrzések bevezetése mellett a zöldhatár bizonyos szakaszainak ellenőrzését is megerősítik.
Az intézkedésről azután hozott döntést a szlovák belügyminisztérium, hogy Németország a menekültválsággal összefüggésben vasárnap délutántól ideiglenesen visszaállította a határellenőrzéseket a magyar és az osztrák határain.
A lengyelek is?
A Reuters emellett arról is hírt adott, hogy Lengyelország is jelezte: készek visszaállítani a határellenőrzést az uniós határátkelőkön bármilyen, az ország határainak biztonságát fenyegető helyzet esetén. ez Ewa Kopacz miniszterelnök jelentette be hétfőn. Emellett azt is elmondta Jean-Calude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének, hogy Lengyelország nem támogatja a migránsok fogadására kitalált automatikus kvótarendszert, Varsó viszont az EU külső határainak megerősítését kéri.
Románia bejelentkezett
Románia kész részt venni az Európai Unió külső határainak megerősítésében, amennyiben felkérést kap erre - jelentette be Klaus Iohannis román államfő hétfőn. Szerinte az európai migrációs válság megoldása nem korlátozódhat a menekültek szétosztására, egy tagország szolidáris lehet mind a menekültekkel, mind a nehéz helyzetbe került többi uniós tagállammal anélkül is, hogy elfogadja a kötelező kvótákat. Románia nem idegengyűlölő ország. Szeretne hozzájárulni a válság megoldásához, de tárgyalni akar annak konkrét módozatairól. A kormánynak kell kidolgoznia javaslatait, és nem lehet az egyedüli szempont az, hogy hány menedékkérőt tud elszállásolni - mutatott rá Iohannis.Alapvetően hibás lenne az európai unió keleti és nyugati tagállamai között árkot ásni - figyelmeztetett a román államfő.
Úgy vélte, szankciókkal nem lehet rákényszeríteni a tagállamokat olyasmire, amit nem tudnak vállalni. Szerinte az osztrák kancellár erős érzelmi befolyás alatt állhatott, amikor a strukturális alapok csökkentését javasolta szankcióként azon országok ellen, amelyek nem járulnak hozzá a menekültek szétosztásához. Iohannis kifejtette: a menekültek befogadása nemcsak ideiglenes elszállásolásukat jelenti, hanem beilleszkedésükről is gondoskodni kell. "Ezen a téren még sok tanulnivalónk van" - jegyezte meg a román elnök.
Kérdésre válaszolva Iohannis cáfolta, hogy országa a schengeni csatlakozását szabta volna feltételül ahhoz, hogy az EB által megszabott több mint 6000 menedékkérőt befogadja.
A schengeni övezet gyakorlatilag működésképtelen. Ez Romániát, amely négy éve hiába várja, hogy Bulgáriával együtt tagja lehessen a belső határellenőrzés nélküli övezetnek, aggodalommal tölti el, és a témát a hamarosan összeülő Legfelső Védelmi Tanács napirendjére tűzte - mondta a román államfő.
A hollandoknál is ellenőrzés
A holland rendőrség szúrópróbaszerű ellenőrzéseket fog végezni a határon az Európai Unióba irányuló megnövekedett menekültáradat miatt - jelentette be hétfőn a holland igazságügyi minisztérium. Klaas Dijkhoff menekültügyekben illetékes államtitkár szóvivője útján jelentette be az intézkedést, amelynek végrehajtását várhatóan azonnal megkezdik.
Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, a menekültek elhelyezésére kialakított holland befogadóközpontok még ebben a hónapban teljesen megtelnek. Múlt héten mintegy 3 ezer menedékkérő lépett az ország területére, vagyis kétszer annyi, mint az azt megelőző héten - közölte a menekültügyi hatóság. A menekültek tagállamok közötti szétosztására vonatkozó - az Európai Bizottság által javasolt - kvótarendszer Hollandia számára 9 ezer menekült befogadását irányozza elő.
A franciák már meglépték
Az Irish Times hétfőn arra emlékeztetett, hogy a francia belügyminiszer, Bernard Cazeneuve a francia-olasz határon már hetekkel ezelőtt visszaállította a határellenőrzést.
Ugyancsak hétfőn eközben a luxembourgi külügyminiszter, Jean Asselborn a szabályok visszaállítását szorgalmazta, "ha ezen a káoszon nem tudunk úrrá lenni, akkor elfelejthetjük Schengent."
Roham a szigorítás hatályba lépése előtt
Mindeközben a szabadkai Pannon RTV arról adott hírt, hogy éjfélig akár húszezer migráns is érkezhet a szerb-magyar határ mellett fekvő Horgosra. Beszámolójuk szerint már délelőtt is legalább tucatnyi, menekültekkel teli autóbusz érkezett a településre, és folyamatosan érkeznek a járművek Belgrádból, Szabadkáról és Magyarkanizsáról. A legtöbben értesültek arról, hogy Magyarország keddtől szigorít a határvédelmen, ezért igyekeznek minél hamarabb átjutni. Arról viszont sokan nem tudnak, hogy Németország ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést, és így már a célországba is nehezebben tudnak bejutni - közölte a Pannon RTV.