Ezek a területek − zömmel legelő, rét, kisebbrészt szántó − az elmúlt évtizedben folyamatosan kerültek a különféle természetvédelmi projektekhez, illetve a rendszerváltáskor jogellenesen privatizált területek állami tulajdonba, ám mindeddig nem kapták meg a nemzeti parkok vagyonkezelésre. Többéves munkát igényelt a rendezetlen jogi státusú területek jogállásának tisztázása − mondta Sebestyén Róbert, az NFA elnöke. Az elmúlt két évben 3 milliárd forintot kaptak a parkok a védettségi szint helyreállításához szükséges vásárlásokhoz, ebből mintegy 5,5 ezer hektárt vettek és még további mintegy 100 ezer hektárt érint a probléma.

Jelentős bevételtől estek el a nemzeti parkok, mivel vagyonkezelői jog nélkül sem földhasználóként területalapú támogatásra nem voltak jogosultak, sem haszonbérbe nem adhatták az arra alkalmas területeket − mondta Rácz András, a VM természetvédelemért felelős helyettes államtitkára. A tíz nemzeti park 300 ezer hektár állami föld vagyonkezelője: ennek felét a parkok saját maguk kezelik, a másik fele haszonbérlet útján hasznosul.

A 30 ezer hektár területtel bővülő földosztó programból mintegy 100 ezer hektárnyi földet a nemzeti parkok pályáztatnak meg, kisebb, 60-70 hektáros birtoktestekben. A nemzeti parkok május végéig mintegy 41 ezer hektárt hirdettek meg, ezek elbírálása most kezdődött, a további földrészleteket pedig folyamatosan hirdetik meg, mivel az év végéig szeretnék lezárni a pályázatokat. Az NFA által meghirdetendő 100 ezer hektárból 6 ezerre már megkötötték a szerződéseket, 92 ezerre már nyilvánosak a pályázatok, ezek egy része már bírálati szakaszban van − mondta lapunknak Sebestyén Róbert.