A reprezentatív felmérés a 18-59 éves hazai lakosság körében készült, és a rákos megbetegedésekkel kapcsolatos félelmeket, valamint a szűrővizsgálatok rendszeres igénybevételére vonatkozó általános motiváltságot vizsgálta. Különösen érdekes kérdés ez egy világjárvány idején, ami hiába jelent közvetlen fenyegetést az egészségünkre nézve, a hazai lakosság csupán 16 százaléka fél a koronavírustól, kétharmaduk pedig továbbra is abban bízik, hogy soha nem lesz majd dolga vele. Ugyanakkor a Generali felmérése szerint a magyarok 22 százaléka kifejezetten retteg attól, hogy daganatos betegséget diagnosztizálnak nála, további 37 százalékuk pedig tart attól, hogy a jövőben érintett lehet rákos megbetegedésben.
Jogos az aggodalom
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Magyarország az élen áll Európában a daganatos betegségek által okozott halálozások terén: százezer lakosra 345 rák miatti haláleset jut évente - így a félelmek nem alaptalanok. Az élmezőnyhöz tartozik még Horvátország, Szlovákia és Szlovénia, míg Európa legjobbjai ebből a szempontból a ciprusiak, a finnek és a svédek. A nőknél a leggyakoribb a mellrák, a tüdőrák és a vastagbélrák, míg a férfiak körében a tüdőrák, a vastagbélrák és a prosztatarák a legdominánsabb Európa-szerte.
A Generali felmérése szerint hazánkban a 30-49 éves nők félnek leginkább a daganatos megbetegedésektől, és a férfiak vannak többen azok között, akik ettől egyáltalán nem tartanak. Az alapfokú végzettséggel rendelkezők, valamint a Kelet-Magyarországon lakó magyarok kifejezetten felülreprezentáltak a ráktól legjobban félő hazai lakosok csoportjában.
Azok a magyarok, akiknek a családjában előfordult már daganatos megbetegedés, kifejezetten félnek attól, hogy őket is érinteni fogja a rák (46 százalék), míg a helytelen életmód átlagosan csak a megkérdezettek 10 százaléka szerint játszik komoly szerepet a daganatok kialakulásában.
Előtérben a szűrés
Pozitív tendencia ugyanakkor, hogy azok a magyarok, akik tartanak attól, hogy rákkal diagnosztizálják őket, egyre tudatosabbak és gyakrabban járnak különböző orvosi ellenőrzésekre. A válaszadók 49 százaléka jár rendszeresen szűrővizsgálatokra, a válaszadók fele évente vagy akár félévente kivizsgáltatja magát.
A magyarok 41 százaléka továbbra is úgy gondolja, ha nincs panasza, nem is kell szűrővizsgálatra mennie, ami nem megfelelő hozzáállás, hiszen az időben felismert daganatos betegségek kezelése kíméletesebb lehet, és a gyógyulásra is sokkal nagyobb az esély - írják a felmérés készítői.