A legfrissebb számok szerint és a miniszterelnök év eleji utasítása ellenére továbbra is megállíthatatlanul gyarapodik a magyar kórházak adóssága. A tartozásállomány augusztus végére elérte a 41,1 milliárd forintot, ami idei termés, a 2019-es adósságot ugyanis márciusra teljes egészségben konszolidálták. Az átlagos havi növekedés idén az első 8 hónapban 5,1 milliárdot tett ki.
Noha tavaly augusztus végén 53 milliárdos adósságállományról adott számot a MÁK, ez nem jelenti azt, hogy most jobban állnak az intézmények, sőt, inkább rosszabbul. A 2019-es év ugyanis eleve 15 milliárdról indult - a 2018-as adósságot nem konszolidálták teljes egészében - vagyis 2019 augusztusában, a 2019-es halmozódás 38 milliárd volt, szemben az idei 41 milliárddal (idén a havi növekedés 5,1 milliárd forint volt szemben a tavalyi 4,4 milliárddal). Tehát havi 5,1 milliárdos mínuszt a koronavírus matt két hónapra leállított, másként mondva erőteljesen visszafogott teljesítmény mellett működő egészségügy is össze tudott hozni erőteljesen jelezve, hogy nagy baj van a finanszírozással.
Információink szerint a kórházigazgatókat ugyan szeptember elején felszólította kórházfenntartó ÁEEK az adósságok kifizetésére, a levél mellé finanszírozást azonban nem kaptak.
A beszállítók szerint pedig mielőbb szükség lenne az adósságrendezésre, annál is inkább mert mind a koronavírus elleni védekezéshez, mind az egészségügy működtetéséhez, a betegek életének megmentéséhez szükséges technológiát azok a hitelező cégek szállítják, amelyek közül ismét a magyar kkv-k vannak legnehezebb helyzetben. Ez a kör nem lesz képes túlélni még egy olyan időszakot, mint a tavalyi év a késlekedő adósságrendezéssel, a járvány miatti visszaeséssel megfejelve. Ezért - mint lapunknak többen is elmondták - azt szeretnék, hogy a kormány az ősz folyamán rendezze az idén felhalmozódott adósság nagy részét, hogy elkerülhessék az idei év eleji központosított adósságrendezési anomáliákat.
Adósok toplistája
A legnagyobb adós augusztusban a Pécsi Tudományegyetem volt 3,4 milliárdos adóssággal, és 766 milliós havi növekménnyel. Második a Honvédkórház 2,8 milliárddal, az intézményben az augusztus 365 millió forinttal fejelte meg az állományt. Átlépte a 2 milliárdot a Debreceni Egyetem adóssága is, az augusztusi 482 tartozásnövekedés eredményeként. Alig 50 millióval maradt el a 2 milliárdtól a Szegedi Tudományegyetem tartozása, a nyolcadik havi növekedés itt 109 millió forint volt.
További 9 intézmény görget maga előtt 1 milliárd feletti adósságot. Közöttük a nagy megyei kórházak mellett ott található a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet, valamint Budapesten a Dél-pesti Centrumkórház, a Szent János kórház, és a Jahn Ferenc kórház is.