A lap arról kérdezte a szakembert, hogy miként képzelik el a tárgyalásokat a kormánnyal, és lát-e esélyt arra, hogy a nagy vitákat kiváltó törvénnyből kikerüljenek az olyan vitatott pontok, mint a másodállás tiltása, vagy az átvezénylés kikényszerítése.
- A MOK átadta Pintér Sándor belügyminiszternek a törvény azon pontjainak listáját, amelyek elfogadhatatlanok. A felsorolást a kirendelés vezeti, közvetlenül mögötte jön a másodállások tiltása szerepel.
- Lénárd Rita optimista a módosítással kapcsolatban, a tagság viszont nem, ők lázadnak.
- A miniszterelnök csak három dolgot hozott a két héttel ezelőtti megbeszélésre: az első az volt, hogy minden változtatás nélkül elfogadja a kamara bértábláját, a második, hogy egyetért a hálapénz kivezetésével, és ezt törvénybe is fogja iktatni, a harmadik, hogy működjenek együtt. Másról nem volt szó.
- Nem lehet egyik pillanatról a másikra megtiltani a másodállásokat, mert most ettől működik még a rendszer.
- A kirendelés "békeidőben" elfogadhatatlan. Válsághelyzetben maguktól is oda mennek sokan, ahol szükség van rájuk. Ilyen helyzetben most is lehet vezényelni őket. De ezt nem kell, és nem is szabad beépíteni a szolgálati jogviszonyba, mert ez egy egyenruhás szervezethez illő hozzáállás - mondta a szakember a Népszavának.
- A struktúraátalakításban az a legnehezebb - ehhez kell a politikai bátorság -, hogy megszüntesse a működést azokon a helyeken, ahol se megfelelő eszköz, se szakember nincs már a biztonságos gyógyításhoz. A XXI. századi követelményeknek megfelelő orvostechnikai eszközökből és szakemberekből egyszerűen nincs annyi, hogy minden kisvárosba jusson.
- A nem sikerült a törvényt módosítani, akkor az orvosok 20-30, de akár 40 százaléka is megtagadhatja az új munkaszerződések aláírását.
- A MOK abszolút támogatni fogja a szakdolgozói kamarát abban a törekvésben, hogy az szakdolgozók bére is emelkedjen. De meg kell szerveződniük a szakdolgozóknak is.
- Amíg a műtétet végző orvos bele tud nyúlni a várólistába, addig lesz hálapénz. Ezért el kell választani egymástól azt, aki megoperálja a beteget és azt, aki a várólistát kezeli.
- jól érthetővé és láthatóvá kell tenni, melyik intézményben mire, mennyit kell várni. Ha van egy transzparens ellátás, ahol pontosan le van írva, hogy a kezdő szakorvosnak, az adjunktusnak hány betegét kellett újraoperálni mert például elfertőződött a sebe, akkor a beteg is tud választani.