Magyarország a 2007-2013-es programozási időszakban több mint 3300 milliárd forint fejlesztési forrást fizetett ki a kedvezményezetteknek, ebből csak az idén 1052 milliárdot. Az idei eredményt elemezve világosan látszik, hogy a támogatások kifizetése heti/havi lebontásban folyamatosan növekvő tendenciát mutat - véli az NFÜ, amely csak a múlt héten több mint 70 milliárd forintot fizetett ki az ÚSZT keretében a kedvezményezetteknek. "Megfelelő mennyiségű számla beérkezése esetén az intézményrendszer bebizonyította, hogy képes elérni a kitűzött célokat. Sőt, a jelenlegi hatékonyságot alapul véve akár két éven belül is, 2014/2015 fordulójára - vagyis a ciklus kifizetési időszakának vége előtt egy esztendővel - el tudja érni az ország a száz százalékos forrás-felhasználási szintet" - kommentálta a december közepi eredményeket Petykó Zoltán, a NFÜ elnöke.

Az intézményrendszer 2012-ben 5 percenként legalább egy beérkező pályázatot kezelt, naponta átlagosan 4 milliárd forint értékben nyíltak meg új pályázati lehetőségek. Az elmúlt egy hónap folyamán az NFÜ közel 250 milliárd forintot fizetett ki a kedvezményezetteknek. Ez munkaórára lebontva, óránként 1,5 milliárd forint kifizetést jelent.

Önrészre is pályázhatnak

Az uniós fejlesztési források felhasználásának tapasztalata, hogy az önkormányzatok és a költségvetési intézmények számára sokszor megoldhatatlan feladatot jelentett a pályázatok önrészének előteremtése. Ezért 2012 októberétől a kormány egy új, 30 milliárd forintos kerettel gazdálkodó EU Önerő Alapot hozott létre, amelyből uniós projekt megvalósítására szerződéssel rendelkező költségvetési intézmények és önkormányzatok önerő támogatást kérhetnek. Eddig 12 milliárd forint támogatásról született döntés, amely mintegy 60 milliárd forintnyi számla kifizetést eredményezhet a rendszerben és várhatóan még további kifizetés gyorsuláshoz vezethet - véli az NFÜ. A megmaradt 18 milliárd forint forrást a keret kimerüléséig, de legkésőbb jövő év június 30-ig lehet felhasználni.

Előleg igényelhető a közszférában

Az uniós projektek megvalósításának gyorsítását az is segíti, hogy az NFÜ év közben bevezette a szállítói előleg kérésének lehetőségét a közszférában megvalósuló projekteknél. A szállítói előleg mértékét a jogszabályban a fővállalkozóval megkötött szerződés elszámolható költségének 30 százalékában határozták meg. A kifizetett szállítói előleg jelentős mértékben nőtt. Eddig 170 közbeszerzést érintett ez a lehetőség összesen 273 milliárd forint értékben, amelynek 30 százalékát, azaz 82 milliárd forintot tett ki a szállítói előleg - áll az NFÜ közleményében.