A Magyar Ásványolaj Szövetség adatai szerint a töltőállomásokon az első három hónapban 283,1 millió liter benzint és 351,1 millió liter gázolajat vásároltak.

A szövetség adatai a piac mintegy 85 százalékát fedik le a tagvállalatokon keresztül.

Tavaly 2,959 milliárd liter üzemanyag fogyott. A szövetség adatai alapján a benzin vásárlása 12,9 százalékkal, a gázolajé 6,2 százalékkal csökkent, 1,368 milliárd, illetve 1,591 milliárd literre.

Az idei első negyedévi visszaesést visszaigazolják a Központi Statisztikai Hivatal adatai is, amelyek szerint az üzemanyagtöltő állomások eladásai január-márciusban 0,9 százalékos elmaradást mutattak a bázishoz képest.

A benzin kiskereskedelmi árának 38 százaléka a termelői ár, 4,4 százaléka a nagykereskedelmi, illetve 3,7 százaléka a kiskereskedelmi árrés, 33 százaléka a jövedéki adó, 1 százaléka a készletezési díj. A gázolaj esetében a termelői ár 41 százalék, a két árrés 6,8, illetve 3,7 százalék, a jövedéki adó 27 százalék, a készletezési díj pedig megegyezik. Mindkét üzemanyag áfája 20 százalék.

Lassul az olajkereslet növekedése

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) kitermelése júniusban napi félmillió hordóval nőtt, de a nyár folyamán ezzel együtt is elmarad a várható kereslettől a rendelkezésre álló olajkínálat - áll az OPEC kedden közzétett havi jelentésében.

A szervezet úgy ítéli meg, hogy középtávon az olajkereslet alakulása ingatag, jövőre a növekedési üteme valószínűleg kissé mérséklődik. Szakértők szerint a globális gazdasági bizonytalanság, különösen az amerikai olajkereslet alakulása megnehezíti a becsléseket.

A harmadik negyedévben viszont - az arab országok termelésnövelése ellenére - az OPEC előrejelzése szerint még mindig napi 1,4 millió hordó olaj hiányzik a piacokról. A szervezet szerint azonban az idei egész évi keresletnövekedés csak napi 1,36 millió hordó lesz, a korábbi előrejelzésben szereplő 1,4 millió helyett.