Tarlós István az MTI-nek elmondta, hogy megállapodás kiterjed a városüzemeltetés szinte valamennyi területére. Az együttműködés és a konzultáció érinti majd építészetet, városfejlesztést - egyebek között a budapesti szovjet panelekből épített lakótelepek felújítását -, a közlekedés, a víz- és csatornahálózat fejlesztését, a szennyvíztisztítást, a hulladékgazdálkodást, a szociális kérdéseket, a kis- és középvállalkozások együttműködésének elősegítését, valamint a kulturális szférát és az idegenforgalmat is.
"A Budapest és Moszkva, illetve a Budapest és Szentpétervár közötti kapcsolatok már évek óta nagyon pozitívan alakulnak. A kölcsönös tisztelet alapján alakítjuk ezeket. Munkatársaink hónapokon keresztül dolgoztak és készítették elő ezt az együttműködési megállapodást Moszkvával" - nyilatkozott a főpolgármester. Mint mondta, azért 2019 végéig szól a megállapodás, mert mindkét fővárosban abban az évben jár le az az önkormányzati ciklus.
"Megvan a lehetőség arra is, hogy ha akarja, akinek majd ez a dolga lesz, akkor folytassa a városkapcsolat-fejlesztést, és hogyha más a szándéka, akkor ne kelljen bajlódnia vele" - mondta Tarlós. Kitért rá, hogy a két korábbi főpolgármester, Demszky Gábor és Jurij Luzskov 2000-ben kötött már együttműködési szerződést a két főváros között, de az "gyakorlatilag nem működött", mert "meg sem kezdték" annak megvalósítását.
"Minden városkapcsolatnak akkor van értelme, hogy ha a városok konkrétan profitálhatnak belőle" - nyilatkozott a főpolgármester.
"Konkrétan az kell, hogy együttműködjenek társintézményeikkel a Fővárosi Levéltár , a Budapesti Történeti Múzeum, Fesztiválközpont, ahová most már külön egységként működő turisztikai cég és más intézmények is tartoznak. Ha ezek egymással együttműködnek, ők is külön megállapodásokat kötnek egymással, és ezek alapján zenekarokat, tárlatokat, kiállításokat cserélnek, fesztiválokon egymás városában fellépnek, bemutatkoznak, annak van értelme. Annak meg semmi értelme nincsen, hogy a főpolgármesterek évente találkozzanak és ne történjen semmi" - tette hozzá.
Elmondta, 2014-ben állapodott meg a moszkvai főpolgármesterrel, hogy élettel kellene megtölteni a formális megállapodást. Kijelentette, hogy meghívta Szergej Szobjanyint a jövő évi budapesti vizes világbajnokságra. Megemlítette, hogy tavaly Georgij Poltavcsenko szentpétervári főpolgármesterrel egyezett meg a két város közötti hasonló, főként a kulturális együttműködésre összpontosító, de a moszkvainál szűkebb körű együttműködési megállapodást kötött.
Tarlós tájékoztatta Szobjanyint arról, hogy az 1951-től évtizedeken keresztül Moszkva térnek nevezett Széll Kálmán tér visszakapta eredeti történelmi nevét. Emellett ugyanakkor elmondta hivatali partnerének, hogy a Fővárosi Közgyűlés egy hónappal ezelőtt a pesti Duna-parti sétányt a Margit híd és Dagály között Moszkva sétánynak nevezte le.
"Ennek nem csak azért van jelentősége, mert szép, központi, méltó helyen van, de senkinek nem kell a lakcímét átíratni. És ez Budapest orosz partnereinek is tetszik, mert a jövő évi vizes világbajnokság idején az egész világ látni fogja, hogy ez most Moszkva sétány" - mondta Tarlós István.