Több mint 800 millió forint korábban előadókhoz nem köthető jogdíj jogosultjait azonosította be az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) kutatómunkájának idei lezárásával. Százezernyi magyar és külföldi előadóművész jogdíját sikerült kifizetni olyan teljesítmények és produkciók után, amelyek közreműködői adatai korábban nem álltak rendelkezésre – közölte az egyesület kedden.

Mint írták, a jogosultkutatás során 36 korábbi jogdíjfelosztás adatát fésülték át újra. A dokumentáció korrekcióját követően megállapították, 

a tíz legmagasabb jogdíj együttes összege a 40 millió forintot is meghaladta.

Az EJI felmérése a korábbi adathiányokat és a játszási listák pontatlanságait korrigálja. Úgy látják, e munka hatékonyságát növeli a felosztási szabályzat tavalyi módosítása, amely azon hangfelvételre eső jogdíjak kifizetését is lehetővé teszi, amelynek csak vezető előadója állapítható meg. Az egyesület a jogdíjat ebben az esetben az érintett vezető előadó azon hangfelvételei között osztja meg arányosan, amelyek beazonosítását korábban már elvégezte. 

A jogdíjból nemcsak a vezető előadóművészek, hanem a többi közreműködő is részesül 

– szögezték le.

A kifizethető jogdíjak növelését szolgálja az a friss módosítás is, amely szerint a tíz tagnál kisebb együttesek vezető előadói akkor is hozzájuthatnak a felvételre eső és részükre elkülönített jogdíjhoz, ha az adott felvételt egyébként korábban nem regisztrálták az EJI-nél. Ilyen esetben a vezető előadókra elkülönített jogdíjat azok között osztják fel, akik a felvétel időpontjában a zenekar tagjai voltak és erről nyilatkoznak.

A közlemény arról is beszámolt, hogy 

az egyesület a napokban 300 magyar előadóművésznek fizette ki a 2024 harmadik negyedévében Portugáliából, Dániából, Belgiumból, az Egyesült Királyságból, Svédországból, Hollandiából, az Egyesült Államokból és Ausztriából beszedett, hangfelvételek és filmek után járó jogdíjakat.

Emlékeztettek, az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület a zenészek, színészek, táncosok, artisták jogait érvényesítő egyesület, amelyet az előadók hoztak létre. A televíziók, rádiók és más felhasználók jogdíjat fizetnek az előadóknak felvételeik felhasználásáért, ezt Magyarországon minden hazai és külföldi előadó nevében az EJI szedi be és fizeti ki részükre. Az EJI-nek több mint négyezer tagja és több mint 18 ezer megbízója van.

Imádjuk a zenéjüket, így egy tonna pénz érkezett a szerzőkhöz

Úgy tűnik, tényleg vége a pandémiának: az élő- és háttérzenei jogdíj mértéke is meghaladta a 2019 előtti szintet. Részletek.

Ismeretes, már 2022-ben a digitális jogdíjak lettek a vezető jogdíjbevételi források, immár meghaladva a rádiós és televíziós felhasználások utáni jogdíjat is. Magyarországon 2021-ről 2022-re 20 százalékkal nőttek a beszedett szerzői jogdíjak. Az pedig már jó ideje kínzó kérdés, vajon jár-e szerzői jog a mesterséges intelligenciának, ha egy műalkotás vagy egy találmány nem emberi tevékenység szüleménye.