A módosítás lényege szerint a jegybank költségvetését nem a költségvetésből, hanem a jegybank középtávon várható nyereségéből kell kipótolni – ismertette közösségi oldalán Varga Mihály pénzügyminiszter.
A magyar költségvetésnek ez óriási könnyebbség, mivel a 2022-es 402 milliárd forintos mínuszt követően a jegybank idén 2000 milliárd forintnál is nagyobb veszteség elé nézhet.
Az eredeti jegybanktörvény szerint a veszteséget azonnal meg kell téríteni a költségvetésből, de ezt tavaly év végén úgy módosították, hogy 5 év alatt egyenlő részletekben is rendezhetik a veszteséget.
Az MNB üdvözli az EKB jegybanktörvény módosítását támogató véleményét
A jegybank hétfői közleményben kiemelték: a közelmúltban a Pénzügyminisztérium - az MNB egyetértésével és támogatásával - a magyar jegybanktörvény jegybanki veszteségek térítéséről szóló részeinek módosítását kezdeményezte. A változtatás igénye azért merült fel, mert az európai országokat áttekintve a jelenlegi magyar szabályozás az egyik legszigorúbb. Nemzetközi színtéren több példa is jól mutatja, hogy a jegybankok átmenetileg negatív tőke mellett is hatékonyan tudnak működni és megfelelően tudnak elsődleges céljukra, az infláció elleni küzdelemre fókuszálni. A közlemény szerint az MNB és a kormány az elmúlt hónapokban részletesen megvizsgálta, hogy milyen a legjobb európai gyakorlat a negatív saját tőke problémájának kezelésére. A vizsgálat alapján alakult ki az Európai Központi Banknak véleményezésre elküldött előterjesztés. A törvényjavaslat szerint az MNB negatívba forduló saját tőkéje nem járna együtt a költségvetés térítési kötelezettségével, a jegybank saját tőkéje több más uniós országhoz hasonlóan átmeneti időre negatív is lehetne, a középtávon szükséges pozitív saját tőkét pedig a későbbi évek nyeresége biztosítaná.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!