Az állam és a háztartási szektor egyaránt számottevően csökkentett a külfölddel szembeni adósságain a múlt év végén. A bruttó adósság a harmadik negyedévi 109,2 milliárd euróról 102,54 milliárdra, a nettó adósság 49,5 milliárdról 44,7 milliárd euróra csökkent.
A háttérben egyrészt a tavalyi utolsó negyedévben kifizetett 2 milliárd eurónyi EU-hitel, valamint 1 milliárd eurónyi lejáró devizakötvény volt (amire a forrást a tavaly március-áprilisi dollárkötvény kibocsátások teremtették meg), másrészt a devizahitelek kedvezményes végtörlesztése áll - írta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MNB fizmérleg-statisztikáját kommentálva. Mivel az első negyedévben esedékes IMF törlesztő részlet kifizetése teljesült, valamint folytatódott a végtörlesztés, az első negyedévben feltehetően tovább csökken az ország adóssága.
Magyarország külfölddel szembeni adóssága
(közvetlentőke-befektetés egyéb tőke nélkül, millió euró)
A válságadók tompították a kivit jövedelmet
A működőtőke-áramlásoknál (ha leszámítjuk az adattorzító, megközelítőleg 2,5 milliárd eurónyi átfolyó tőkét) a közvetlen tőkebeáramlás mintegy 2,5 milliárd euró lehetett. Ebben megjelenhetett az egyes hazai bankok anyabankjai által nyújtott tőkeemelésének, de a hazánkban folyó nagyobb autóipari beruházásoknak is a hatása - tette hozzá Suppan.
Ugyanakkor kedvezőtlen hír, hogy az újrabefektetett tőke szintje igen alacsony - mondta Németh Dávid, az ING szakértője. Ennek a hatása a folyó fizetési mérleg jövedelem során is megjelent. A válságadók ugyan tompíthattak a kivitt összegen, így még ez idén is fékezi a deficites jövedelemegyenleg növekedését, azonban a kivezetésükkel az összeg megugorhat. Elképzelhető, ha a gazdaságpolitika nagyon vonzó befektetési környezetet teremt, akkor változik a helyzet, azonban azt is látni kell, hogy még a válság előtti években is nagy mennyiségű jövedelem áramlott ki az országból.
A beindult autógyártás kompenzálhatja a gyenge külső piacot
Idén azonban még mérsékelten növekedhet a jövedelemegyenleg-deficit. A közvetlen tőkebefektetésekből származó jövedelmekhez nyereségre is szükség van, márpedig ha az mérsékelt, akkor az a jövedelem kiáramlásának is gátat szab - mondta Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője, aki emiatt nem számít az egyenleg jelentős romlására. A kamatjövedelmek a hazai pénzpiaci kockázatok miatt ugyan rizikót jelentenek, azonban még így is a reálgazdasági egyenleg bővülése kompenzálja a szintet. A hazai kereslet ugyanis még mindig elég gyenge lesz ahhoz, hogy jelentős mértékben fékezze az importot. Így a tavalyi évi 1,43 milliárd eurónyi folyómérleg többlet idén akár 2,5 milliárd euró fölötti is lehet.
Magyarország külfölddel szembeni nettó tartozása
(millió euró)
Az áruk és szolgáltatások mérlege kapcsán Németh óvatosabban fogalmaz, szerinte ugyanis véget érhetett a fellendülés. Az egyenleg ezen a soron továbbra is masszívan pozitív maradhat, de a revideált adatok alapján úgy látszódik, hogy 2011 negyedik negyedévére elakadt a növekedés. Előre látszódott, hogy nem lesz fenntartható a korábbi rohamos többletnövekedés, a kérdés csak az volt, hogy ez tavaly év végére vagy idén év elejére következik be.
Ez azonban nem jelenti, hogy idén csökkenés várható. Bár a szezonálisan kiigazított exportadatokon már látszódik a külső piacok mérsékelt teljesítménye, és ez még az idei év első felében is folytatódik, azonban az autógyártások beindítása jelentős támaszt ad a kivitelnek, ezzel mérsékelve az előbbi mínuszt. Így nagyságrendben maradhat az áruegyenleg 4 milliárdos többlete.
Ha nem fagyasztják be az EU-s pénzeket, marad a biztos támasz
A folyó fizetési mérleg értékelésének visszásságára azonban mindenki felhívja a figyelmet. Magyarország nettó finanszírozóként lép fel a világban, amely a válság szempontjából pozitív hír, azonban emögött a háztartások fogyasztásának és a vállalatok beruházásának gyenge teljesítménye, kormányzati megszorítások és a bankrendszer mérlegkiigazítását követő hitelkínálat-csökkenés áll. Így az import növekedése ugyan gyengíti majd az ország külfölddel szembeni pozícióját, azonban egyben a hazai kereslet magára találását, alacsonyabb hitelkamatokat vagy kevésbé szigorú hitelezést takar.
Folyó fizetési mérleg összetétele
(négy negyedéves görgetett adatok, millió euró)
Mindemellett az EU-s források beáramlása is úgy tűnik, hogy elérte a maximum szintjét. Az elmúlt két évben folyótranszferből 1,1-1,4 milliárd euró, tőketranszferből további 2,1 milliárd euró áramlott be az országba. Németh szerint ez a szint maradhat idén, és amennyiben a kohéziós alapok egy nagy részének elvonásáról szóló döntését megsemmisíti az unió, akkor 2013-ban is hasonló volumennel lehet számolni.