Hozzájárult-e a munkahelyteremtés és -megőrzés támogatásának rendszere a foglalkoztatás növeléséhez - többek között e fenti kérdésre keresi a választ az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2011 júliusában induló, a hazai és uniós forrásból finanszírozott, munkahelyteremtést és -megőrzést elősegítő támogatások rendszerét értékelő ellenőrzése. A vizsgálati programot Domokos László ÁSZ-elnöke július 11-én jóváhagyta - adta hírül a szervezet hírportálja.

Az ÁSZ most induló vizsgálata a munkaerő-kereslet növelésére, a foglalkoztatás bővítését ösztönző állami beavatkozásokra, a támogatási programok eredményességére, átláthatóságára és összehangoltságára irányul. Az ellenőrzött időszak 2004-2010., kitekintéssel a 2011-es változásokra. Az ellenőrzésre a felkészülést a számvevők 2011 áprilisában megkezdték, június 23-án fókuszcsoport ülés is volt a témában, az ellenőrzött intézmények képviselőinek véleménye, javaslatai a vizsgálati programban megjelentek.

A program szerint az ellenőrzés célja annak értékelése, hogy a hazai és uniós forrásokból munkahelyteremtésre és -megőrzésre nyújtott támogatások rendszere, a támogatásokra fordítható keretekre vonatkozó központi és területi döntések, a pályázatok és a támogatások lebonyolítása, nyilvántartása, nyomon követése, ellenőrzése és értékelése biztosította-e a pénzeszközöknek a munkaerőpiac igényeivel összhangban történő felhasználását, a foglalkoztatási szint tartós javítását, a munkaerőpiac területi és strukturális egyenlőtlenségeinek mérséklését. Az ellenőrzés nyolc minisztériumból hatot érint (NGM, NFM, NEFMI, KIM, BM, VM), továbbá kiterjed a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatra, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségre, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalra, a Külgazdasági Hivatalra, az Országos Foglalkoztatási Közalapítványra, valamint a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.-re. A helyszíni ellenőrzés 2011 szeptemberéig tart, az ellenőrzésről készült jelentés a belső és külső egyeztetéseket követően, várhatóan 2012 januárjában jelenik meg.