Az NGM szerint a pályázat célja, hogy a bérek nettó értékének megőrzését szolgáló elvárt béremelések teljesítése - különösen a magas élőmunka igényű tevékenységet végző gazdálkodó szervezeteknél - ne járjon elbocsátásokkal.

A pályázaton - amelyet kizárólag elektronikus úton a megyei kormányhivatalok munkaügyi központjainál lehet majd benyújtani - belföldi székhelyű gazdasági társaságok, egyéni vállalkozások, nonprofit szervezetek vehetnek részt, az egyházi fenntartású, közfeladatot ellátó intézmények kivételével.

Tilos a kirúgás, nem lehet köztartozás

A pályázónak vállalnia kell, hogy a bérek nettó értékének megőrzéséhez szükséges béremelést minden munkavállalójánál végrehajtja - 2012. január 1-jétől visszamenőlegesen - továbbá azt, hogy 2011-es statisztikai állományi létszámát nem csökkenti 2012-ben. Nem pályázhat olyan cég, amelyet 2011-ben vagy 2012-ben bejelentés nélküli foglalkoztatás miatt munkaügyi bírság megfizetésére köteleztek, vagy 60 napnál régebben lejárt köztartozása van. A pályázó támogatási igénye nem lehet évi 100 ezer forintnál kevesebb.

A pályázat keretében vissza nem térítendő támogatás nyújtható a 2012-es elvárt béremelés 5 százalékos, saját erőből finanszírozandó részéből legfeljebb 3 százalékot kitevő rész teljes (bér és szociális hozzájárulási adó) 2012-es költségeire. A pályázatok elbírálásánál előnyt élveznek azok a munkáltatók, amelyek magas élőmunka igényű tevékenységet folytatnak és a pályázó által foglalkoztattak bruttó átlagkeresete alacsony. (A pályázat keretében támogatás úgynevezett csekély összegű - de minimis - támogatásként nyújtható.

Január 1-je óta már működik a bérkompenzáció első lépcsője: az összes munkavállaló bérét megemelő munkáltatók az elvárt béremelés 5 százalék feletti részét kitevő összeget visszatarthatják szociális hozzájárulási adójukból - közölte a tárca.