Az eddigi legnagyobb nyeremény, amelyet 2003 novemberében vittek el egy telitalálatos ötöslottó szelvénnyel, több mint ötmilliárd forint volt - derül ki a Szerencsejáték Zrt. (SzZrt.) honlapjáról. Viszont, az e heti, 2,26 milliárd forintos nyeremény - amely nettó összegnek számít, azaz nem kell utána külön adózni - is elég nagy már ahhoz, hogy komolyan el kelljen azon gondolkonia a nyertesnek, mit is kezdjen vele a szimpla költekezésen kívül. Ekkora összeget már nem is olyan könnyű felelősséggel befektetni.
A mostani nyeremény az Equilor Befektetési Zrt. szakembereinek a fantáziáját is megmozgatta. Nagy Bertalan, az Equilor private banking üzletágának igazgatója a cég blogján arra mutatott rá, hogy nem érdemes azonnal nekiesni ekkora nyereménynek, hiszen egy több mint kétmilliárd forintos összeg megfontolt befektetésével hosszabb távon akár havi 5-6 millió forint körüli hozam is elérhető - amiből akár élete végéig egészen kényelmesen eléldegélhet a nyertes.
Hogy jut el a pénz a nyerteshez?
Az SzZrt. honlapján kis tájékoztatóban ad tanácsot arra vonatkozóan, mi a teendő, ha nyertünk. Ebben a mostani kétmilliárd forint feletti nyereményt már a "rendkívül nagyöszegű nyeremények" közé sorolja, amelyet nem is lehet csak úgy felvenni, kizárólag nyereményigénylés benyújtása és a jogosultság ellenőrzése után. (Ebbe a kategóriába kerülnek 300 millió forint feletti nyeremények.) A pénzt pedig csak Magyarországon is működő bankban nyitott forint alapú bankszámlára történő átutalással fizet ki az SzZrt. az adott játék Részvételi Szabályzatában meghatározott időponttól kezdődően. A nyereményigény benyújtásával egy időben pedig a nyertes szelvényt is bevonják. Az 5 millió forint feletti nyeremények kifizetésére mindig személyesen, előre egyeztetett helyszínen kerül sor - derült ki a tájékoztatóból.
Mit tegyen, ha megnyerte a főnyereményt? Íme, a Szerencsjáték Zrt. jótanácsai:
- Őrizze meg a szelvényt, miután csak így juthat hozzá a nyereményéhez.
- Ne adja a szelvényt illetéktelen szemény kezébe és a világhálón se ossza meg senkivel a szelvény másolatát
- Gondolja végig, szeretné-e, ha mások is értesülnének a nyereményről és csak ennek fényében ossza meg a hírt másokkal.
Vigyünk magunkkal jogászt, tanácsadót és könyvelőt!
A közelmúltban a CNBC által - szintén rekordközeli (több százmillió dolláros) lottónyeremények kapcsán - összeállított lottónyerteseknek szóló jótanácsok között az első lépések között szerepelt: "kérj segítséget, mielőtt benyújtanád a nyereményigénylést". Az amerikai portál megjegyzi, hogy vélhetően nem lehet majd sokáig titokban tartani a nyereményt, de mielőtt megtörténne az azonosítás, azt tanácsolják, hogy pénzügyi tanácsadóval, könyvelővel és jogásszal felvértezve jelentkezzünk a nyereményért. Utóbbit azzal indokolja, hogy a lottónyertesek gyakran esnek jogi perek áldozatául - néha olyan munkatársak révén, akikkel kollektíven játszottak (vagy akik úgy döntöttek, hogy kimaradnak belőle).
Bár a CNBC által összeállított lista elsősorban az amerikai élethelyzetekre és körülményekre vonatkoztatva született, de néhány jótanács akár a magyar nyerteseknek is megszívlelendő lehet. Ilyen például az anonimitás megőrzése. Ezt ugyan a Szerencsejáték Zrt. honlapján megtalálható kis tájékoztató füzet is megemlíti - amelyből kiderül, hogy az ilyen nyeremények nyerteseit üzleti titokként kell kezelni, és csak abban az esetben hozzák nyilvánosságra a szerencsés személy kilétét, ha ő kéri -, de CNBC ennél kissé konkrétabb tanácsként azt javasolja, hogy a nyertes hozzon létre egy olyan entitást, cégformát, amely segít megőrizni inkognitóját. A perek fenyegetése mellett emiatt is javasolják az ügyvédet.
Mit lehet kezdeni ennyi pénzzel?
Ekkora összegnél általában a diverzifikált befektetéseket szoktak javasolni, de ekkora összegnél már minden bizonnyal érdemes befektetési szakemberhez fordulni. Az Equilor befektetési igazgatója blogján arról is beszámol, hogy ő mit kezdene a pénzzel. Ebben az álmok megvalósítására szánt költekezés mellett devizabefektetések és különböző kockázatú instrumentumok - például hazai és nemzetközi részvények, ingatlanbefektetések, devizaügyletek, arany- és műkincsvásárlás - szerepelnek. A szakember ugyanakkor megjegyzi, hogy ha még ezek kiválasztásával sem szeretne bajlódni, ezt megoldhatja egy vagyonkezelő, vagy befektetési alap is.